| SadLifeSadGirl a întrebat:

Deci sunt fata si am 12 ani.De cateva luni tot vad un lichid transparent care curge din vagin(cred). Folosesc absorbante pentru a nu ma pata.Lichidul nu are un miros anume.Se intampla din ce in ce mai des.Inca nu am avut menstruatia deci sunt confuză de faptul că îmi apare acel lichid.

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

P.S. Organismul se pregateste pentru pubertate.

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Probabil urmează sa-ti vina. E normal oricum sa-ti iasa un lichid de genul, e pentru curatarea interiorului vaginului

| darrio2007 a răspuns:

Te pregatesti pentru pubertate.

| Violleta2022 a răspuns:

Lichidul care curge (secretie vaginala) este perfect normal si sanatos, intamplandu-se la toate fetitele, inainte de a debuta menstruatia cu 1 an de zile si curge lunar pana la menopauza, cand se opreste menstruatia (dupa 50 de ani).
Nu ai de ce sa fii confuza!
Organele tale reproducatoare isi incep activitatea, mai intai producand secretie vaginala, uneori mai multa, alteori mai putina, depinzadn de anumite zile din luna, si iti pregateste corpul de menstruatie, care vine cam la 1 an, dupa ce apare secretia vaginala.
Nu uita sa speli pasarica si poponetul ZILNIC, cu apa calda si sapun si sa schimbi chilotelul.

Te sfatuiesc sa vorbesti cu mamica ta de aceste scurgeri vaginala, de pragetirea pentru mentruatie, de igiena samd.