| luluzzz a întrebat:

Deci totul a inceput in urma cu 4 ani...cand m-am mutat de la o scoala la alta.Intre timp am intalnit colegi noii etc! Nu e de mirare ca... ce m-ai saraca fata ca nu pot spune altfel...si pe care nimeni nu o baga in seama! a ales sa fie colega mea de banca! nu prea imi convenise deoarece...toata lumea o considera un nimic.In fine am acceptat cu greu ...nu o bagam in seama la inceput...pana cand am vazut ca ea ascunde foarte multe...si ca nu e asa cum cred alti! Intre timp m-am imprietenit cu ea...ieseam seara de seara afara... zi de zi.mergeam sub aceeasi umbrela spre sc...ne spuneam tot una celeilalte! Tin minte cand a murit mama ei...nu a vrut sa-mi spuna, dar am simntit ca e ceva neregula si am insistat...pana mi-a spus! Atunci am simntit ca o parte din mine s-a dus...am fost langa ea...cand nimeni nu a fost...cand tooti o idrolatizau eu am fost acolo.sustzinando ca va fi bine.Am facut-o sa uite prin cea-a trecut ...si i-am aratat cum e sa traiesti viata la maxim! Zi de zi o duceam in oras... O scoteam la terase ii aratam locuri noii...Am bagat-o in grupul meu de prieteni...de care ea era foarte atasata...:X Am facut-o fita... dupa care orice baiat intorcea capul! Insa sunt multe de povestit dar...incerc sa scriu cat de putin! asa.intre timp, adica pana acum 2 luni cand, o fata o cunostinta de-a mea adica R. incerca sa ne desparta... O lua cu ea.isi petreceau timpul impreuna... o folosea! eu cand am vazut ca s-a racit de mine...pr mea M. i-am spus sa ne vedem sa stam de vorba. iar ea mi-a raspuns si no so uit toata viata mea. ca nu pot ca stau cu R.si o sa vin si la tine cand am timp! atunci ...am luat fok...si am inceput sa o injur d toti morti.desi maicasa a decedet acum 3 ani sad ...am facut-o cum mi-a venit mie.si i-am spus ca auitat de unde a plecat...pe urma am realizat ca am gresit am sunato dupa cate-va zile si i-am spus sa ne vedem ea a acceptat. Mi-am cerut scuze...milea acceptat cred eu! si am stat cu ea...de atunci n-am mai cauta-to nu ma mai cautat! Dar un lucru stiu sigur, ca pr aia noua a iei. R. o sa o lase balta cand se v-a plictisi de ia...pentru ca are multe fete! nu stiu cum sa-u imprietenit ele doua cand R.aia a era cu un baiat pe acre `pritena-mea` il iubea ff mult! mie mi-a dat peste nas...cand stateam cu un baiat cu care naveam nicio treaba.si pe ea a aceeptato...cand thinking habar nu am ce a facut-o.sa se indeparteze de mine...intrebarea mea e merita sa ma razbun? sau sa las timpul...sa rezolve totul...sad Multumesc!sad happy

Răspuns Câştigător
| rosepassion a răspuns:

Incearca sa nu te razbuni pe ea ca nu are nici un rost, asta e parerea mea, incearca sa no imi bagi in seama si sa-ti faci alta prietena, cu ea poate ca n-o sa mai vorbeasca fata aia, daca nu acum dar o data tot o sa se intample... intodeauna prieteni falsi uita de unde au plecat si se bucura de prezent... o sa se intoarca la tine cand isi va da seama ca a gresit sau cand fata aceea o va lasa balta si isi va bate joc de ea sau o va inlocui cu alta fata...prietena ta se va intoarce la tine daca nu are alta fata cu care sa stea... sper ca ai inteles ce vroiam sa spunwinking

11 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

Nu ai de ce sa te razbuni si inca nu ai pierdut razboiul.Incearca sa iti recuperezi prietena.Aminteste-i ce ai facut pentru ea si spune-i ca o vei accepta si cu noua prietena, chair daca stii ca o va schimba.Fii in continuare alaturi de ea.Isi va da seama ca a gresit si ca tu esti cea mai buna prietena a ei.Fii intelegatoare!

| anaid a răspuns:

Nu, nu merita sa te razbuni, ceea ce merita este sa lasi lucrurile asa cum sunt. Daca este intocmai cum spui tu peste putin timp fata aceea fitoasa care ti-a luat prietena o va lasa balta.Atunici ea o sa vina la tine sa iti ceara scuze si sa`si recunoasca gresealawinkingO sa te simti mai bine atunci cand ea o sa accepte ca a gresit si o sa deveniti din nou prietene decat daca te razbuni si ramai fara prietena tawinking

| barbyr0z.ex.fantadelamaye a răspuns:

Wooow...frumoasa poveste:-s
...cred ca desi erai noua acolo...nu ai avut prieteni, te*ai atasat mult de ea...acum a facut ce a facut LASO...nu as accepta ca o pr de-a mea sa faca asa ceva... o data si o data isi va da seama cine o iubeste cu adevarat! cine a ajutat`o sa treaca peste tot!:X
nu te razbuna ca nu ai pe ce...pe cine!straight face
sa*ti mananci tu nervii nu te*As sfatui!:*
oricum succesc>big grin

| adyth a răspuns:

Din cate vad eu tu ai ajutat'o si acum vrei sa-ti stea la picioare. In primul rand cand ajuti pe cineva, o faci pentru ca ai suflet, si nu pentru a cere rasplata.
Nu ti se pare ca esti cam "bossy"?
E viata ei si e libera sa faca ce vrea. Tu, ai ales sa o ajuti desi nu erai obligata. Nu ti'a cerut ea sa faci asta. Daca nu ti'e recunoscatoare, nici o problema...trebuia sa te astepti la asta. Dar sunt sigura ca ea e constienta de ceea ce ai facut.
Timpul le rezolva pe toate. De ce sa te razbuni? las'o in pace.
Asa se intampla cand ajuti happy

| tremuriciiuliana a răspuns:

Luluzz dupa parerea mea prietena ta e cam confuza nu stie ce vrea si eu am patit la fel si m-a durut dupa ce am ajutat-o in multe ea se desparte de mine negresandui cu nimic, am plans mult si m-a durut nu m-am razbunat pe ea, acum 5 zile ma intalnesc cu ea intr-un mol era singura a strigat dupa mine si a inceput sa-si ceara scuze si sa ma implore sa fie din nou ce a fost i-am spus ca ce a fost nu mai poate fi dar putin din ce a fost va fi, acea fata a tradato danduse la iubitul ei motiv din care se purta frumos cu ea o sa-i pare rau prietenei tale si atunci o sa vina la tine nu te mai ruga de ea las-o in pace si ignoro cat poti tu cand vine la tine raspundei si vb cu ea bafta

| adelle23 a răspuns:

Razbunarea e arma prostului. Timpul vindeca orice rana.

| aNgeLitoOqueviVeEneLinFierNomArIA a răspuns:

O sa-ti spun un singur lucru ca prietenii nu exista... daca spui ca exista te minti singura...am trecut prin ceva asemanator...eu am venit in spania acum 2 ani s nu stiam limba nu cunosteam pe nimeni cu timpul mam obisnuit...si apoi a venit si fata unei vecine .si am luat-o in sc cu mine chiar in clasa cu toate ca ea era a7a in tara am bagat-o in a8a. .si. era alaturi de ea ea de mine...era tot timpul impreuna. .si acum ca sia facut alti pri... a uitat de unde a plecat. .si eu ma aoftic si plang ca proasta si ea spune ca nu o int...cica sunt obsedata de ea pff...era pentru mine ca o sora...dar.acum...nimic nu e la fel.nu se merita jur pe viata mea...ai incredere ii ajuti se folosesc de tine si circula...nu toti suntem la fel... dar cu totii gresim asta e...inca plang si imi aduc aminte de tot ce a fost frumos... dar nu pot face nimic sa schimb prezentul... sad straight face mergem mai departe... cel putin tu si voi...toti cei care au trecut prin asta ...ca eu incerc si inca nu am reusit. .si sincer nici nu cred ca voi reusii. dar voi sper sa fiti mai puternici...succes[:X]

| alexa_7084 a răspuns:

Pai cum sa iti spun? A m trecut si eu prin aceasta experienta si inca mai trec... Dar pe tine nu te intereseaza asta... Uite ce am facut eu tot timpul cand pleca prietena fetei care dupa ce am ajutat-o m-a lasat balta ea venea la mine si vroia sa facem ceva impreuna eu o refuzam si eram rece cu ea o ignoram practic ...Si intr-o zi a venit la mine si mi-a cerut sa o luam de la capat stii de ce a facut asta? Pentru ca acea fata a lasat-o balta insa eu i-0am spus ca nu se mai poate pentru ca nu mai am incredere in eabig grin Odata ce tea tradat si vine inapoi te poate trada si a doua oara ...Asa ca uite sfatul meu nunu te milogi la ea nu ii cere sa iti fie din nou prietena ignoro! Sa nu ii cazi la genunchi! Pentru ca daca va intelege acest lucru te va juca pe degete adica azi va fi cu tine maine cu altcineva!
Sper ca te-am ajutat!

| anutza13 a răspuns:

Wow!:O Ce mult ai scris! in fine raspunsul meu este sa nu te razbuni, razbunarea nu e buna lasa timpul sa rezolve totul... poate cu timpul o sa-si dea seama ca a gresit ca tea inlaturat pe tine si a acceptat-o pe cealalta fata...In plus Dumnezeu le vede pe toate...asa ca nu te razbunakiss

| marya_1942 a răspuns:

Mai bine ar fi(zic eu)sa o lasi sa isi de-a seama, cate ai facut pentru ea...atunci cand ii era mai greu...Si k atunci cand i-a fost mai greu si nimeni no baga in seama, ai fost singura care a ajutat`o! O sa-si de-a seama, si tot ea o sa se intoarca la tinewinking...Mai bine lasa lucrurile asa cum sunt! pup:*:*:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu crad ca ar trabui sai faci si tu cum a procedat ea sau so distrugi moral cu cuvinte