| Cristian245 a întrebat:

Deci, uitati cum sta treaba. Mai demult intr-un parc din zona mea, un alt baiat a venit pe la spatele meu si a venit sa-mi dea un capac peste ureche "la gluma" dupa asta a fugit. Si nu l-am mai prins, iar peste o saptamana era la mine pe strada cu alti 2 baieti. Eu veneam de undeva si cand l-am vazut n-am mai stat la discutii, i-am dat un pumn in fata, iar ceilalti 2 am sarit si ei asupra mea. Nu vreau sa ma dau mare sau ceva. Nu ca ar fi vreun motiv de lauda, doar spun. Dupa aceea am inceput sa ii iau pumni si am plecat. Iar dupa, chiar daca stiu ca el a inceput, imi era mila de ei. Incerc sa nu mai fiu asa milos, dar nu pot... de exemplu acumceva timp in fata Mcdonaldsului era un om batran care cersea si cand am iesit din Mc mi-a cerut cativa banii. Era seara, eu fiind afara de cand era ziua mi-am mai luat ce mi-am luat si n-am mai avut banii sa ii dau, m-am simtit prost toata ziua si ii vad pe prietenii ai mei cum nu sunt afectati deloc de aceste lucruri, adica na. Nu stiu ce e in mintea lor, nici eu nu dau semne de mila, dar in realitate. E cu totul altceva.

Răspuns Câştigător
| LilWatamaloon a răspuns:

Există momente în care poți alege să fi milos și unele în care să rămâi rece. În primul caz, tipii de care ai vorbit și-o căutau cu lumânarea și au primit ce au căutat, dar trebuie să te gândești că nu e ok să te rezumi la pedeapsa fizică pentru că poate avea urmări negative, în al doilea caz a existat un moment în care nu ai reușit să ajuți pe cineva, nu ai reușit azi, o poți face mâine. Legat de colegii tăi, fiecare om e diferit, asta înseamnă ca ei nu sunt la fel de empatici ca tine și nu observă fiecare persoană ce are nevoie de ajutor, ai un alt tip de personalitate, ești altruist. Dacă dorești să ajuți cu adevărat și ai timp, îți recomand să devii voluntar pentru asociații ce ajută persoane ce nu pot fi fericite din diferite motive.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Si care-i intrebarea ta?
Cu ce te putem ajuta?

| Cristian245 explică (pentru Violleta2022):

Cum pot sa numai fiu asa milos.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Cristian245):

"acum 5 ore | Cristian245 explică (pentru Jassmina):
Cum pot sa numai fiu asa milos."

Sa-mi fie cu iertare, dar nimic din ce ai descris mai sus nu a demonstrat ca esti milos, dimpotriva, Ai batut niste copii.
Nu ai dat nici un leu acelui cersetor, deci unde-i mila?
Faptul ac te-ai simtit prost a fost ca nu aveai bani in buzunar, nu pentru ca nu ai oferit nimci acelui cersetor. daca erai atat de afectat, mergai acasa, faceai un pachetel cu mancare si-l ofereai cersetorului. asta inseamna sa fii milos.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, este cu totul altceva. Și pumnii dați, ce au rezolvat? Dacă nu aveai pumni, ce dădeai, în realitate?

| Catrice a răspuns:

Ah ce milostiv este tu, îngeraș pe pământ nu altahee hee

| Eireann a răspuns:

Sa ai mila, compasiune si empatie nu e un semn de slabiciune, e o calitate. O sa se trezeasca multi cu "scoala vietii" sa spuna ca daca esti un om bun esti luat de prost. Da, exista posibilitatea sa se profite de tine, dar un gest mic de bunatate facut unui strain sau cunoscut poate sa valoreze enorm pentru acel om si oricum tot binele pe care il pui in univers se multiplica si se intoarce. Tu faci bine cuiva si poate el se gandeste: " Eu am fost ajutat cand am avut nevoie, hai sa ajut si eu pe cineva" si asa lumea devine in pic mai buna.
In plus faptul ca ii dai in pumn in fata unuia pentru o gluma prosteasa facuta in urma cu o saptamana denota ca totusi nu ai apucaturi de Maica Tereza.

| Cristian245 explică (pentru Eireann):

Sunt mult mai multe chestii dar n am stat sa le scriu. ma injurase si n am cum sa trec este chestia asta. tot ei incepuse sa ma injure cand i am vazut