| anonim_4396 a întrebat:

Hey salut TPU, am o intrebare, cred ca tine de legislatie.
Ieri cand ma plimbam prin parc am dat de actualul prieten al foste, si erea cu doi tovarasi, a facut pe "baiatu rau " si i-am spus ceva ce la enervat (nu cred ca, conteaza ce i-am spus ), si el mi-a dat un pumn eu am ripostat si de aici sa iscat un conflict, pe unu din tovarasi lui l-am impins in lac, si pe celalalt l-am batut destul de bine, "actualul fostei " a fugit dupa ce i-am tras primul pumn. intrebarea e pot pati ceva? ei au inceput si eu doar m-am aparat, am si cativa martori care au vazut ca ala a dat primul pumn si dupa ce am ripostat ceilanti au sarit pe mine.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca respectivii sau unul dintre ei face plangere prealabila poti fi cercetat penal pentru infractiunea de lovire sau alte violente.
In acest caz, daca ai expus situatia corect si ai martori, vei putea invoca legitima aparare si nu vei fi pedepsit penal, legitima aparare este o cauza justificativa, fapta nefiind infractiune, conform Codului penal, citez:
"ART.18. Dispoziţii generale
  (1) Nu constituie infracţiune fapta prevăzută de legea penală, dacă există vreuna dintre cauzele justificative prevăzute de lege.
(2) Efectul cauzelor justificative se extinde şi asupra participanţilor.
  ART.19. Legitima apărare
(1) Este justificată fapta prevăzută de legea penală săvârşită în legitimă apărare.
  (2) Este în legitimă apărare persoana care săvârşeşte fapta pentru a înlătura un atac material, direct, imediat şi injust, care pune în pericol persoana sa, a altuia, drepturile acestora sau un interes general, dacă apărarea este proporţională cu gravitatea atacului.
  (3) Se prezumă a fi în legitimă apărare, în condiţiile alin. (2), acela care comite fapta pentru a respinge pătrunderea unei persoane într-o locuinţă, încăpere, dependinţa sau loc împrejmuit ţinând de aceasta, fără drept, prin violenţă, viclenie, efracţie sau alte asemenea modalităţi nelegale ori în timpul nopţii."

Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai martori (si le poti cita sa te sustina), atunci nu-ti pot face nimic, ai fost in legitima de aparare. Dar trebuie sa poti dovedi, la nevoie.

| Pool77 a răspuns:

Acum depinde.
Daca el te-a lovit primul, si dupa tovarasii lui au sarit la tine, atunci nu ai ce patii.
Desigur, daca ai martori, daca nu atunci da poti patii.

| angelcore a răspuns:

Ha, asta depinde daca el te denunta, daca ai martori cum spui, nu patesti nimic.

| Maryyus2000 a răspuns:

Nu patesti nimic stai linistit. Daca se gaseste cineva sa te cheme la politie( cu toate ca ar trebui sa te duci si sa faci plangere) spui ca a fost autoaparare si ai martori si pe el il baga la marturie mincinoasa