| 1ydy4 a întrebat:

Deci vreau sa ma apuc de scris povesti, despre ce pot scrie? Mentionez ca am 15 ani happy

9 răspunsuri:
| LostInDreams a răspuns:

Despre ceea ce simti.Nimeni nu poate scrie mai frumos decat un adolescent.Scrie despre adolescenta, despre cum e sa fii adolescent, despre prima dragoste, primul sarut, pespre conflictele cu prietenii in adolescenta; am scris odata o poveste cu o adolescenta de 16 ani careia era retrasa si toti o cansiderau ciudata; poti scrie despre muzica-pasiunea tuturor tinerilor; daca iti place despre natura. ceva de genul "ultimul rasarit". Povesti de genul "ultima speranta","prima privire","lacrimi de sange" etc. Sper ca titlurile si opiniile te-au ajutatbig grin.Si eu mai vreau sa compun ceva, ma gandeam sa imi iau un caiet la mare-mi se pare un hobby mai patrunzator pe plaja decat holbatul dupa baieti, nu?winking. Take care!winking:*:X
MarryXX

| Ingrid16V a răspuns:

Despre ce vrei tu:d...viata,scoala,prieteni,familie!

| Yana a răspuns:

Nu e suficient sa vrei sa "scrii povesti". Ai nevoie de mai mult de atat: de idei, inspiratie, imaginatie! Degeaba vrei tu sa te apuci sa scrii ceva, daca iti lipsesc celelalte, caci, in momentul in care iei creionul in mana si vrei sa scrii, iti dai seama ca habar nu ai ce poti scrie. Tocmai de aceea, auzi deseori (sau nu) pe la compozitori, ca se trezesc dimineata cu un vers in minte, vers de la care pornesc alte idei. Nu zic ca asa trebuie sa se intample si cu tine, de odata ce fiecare are propriul sau mod de a crea. De la tine trebuie sa porneasca totul. Crezi ca lui Eminescu/Eliade/altii le-a zis nu stiu care "Scrie despre asta!"?! Nu. Totul a venit de la ei, chit ca au pornit de la o anume situatie. In alta ordine de idei, scrie despre ceva ce te-a impresionat, intimidat, povestioare amuzante (din viata ta, daca ai trecut prin asa ceva), povesti care odata citite sa te faca sa te simti mai bine, sa te relaxezi, amuzi. Succes!

[Yana]

| Cleona a răspuns:

Poti scrie basme, schite poate scrii niste poezii, vezi tu o sa iti vina inspiratia!

| ioandreii a răspuns:

Despre viata ta, despre cum vezi tu lumea, prieteni, Romania, baieti si distractia si apoi imi trimiti si mie sa-ti zic si povestea mea.
Spor la scris. Sa ai mereu cu tine un pix si un carnetel si oricand iti vine o idee noteaza ca fuge si nu ai s-o mai prinzi. succes.

| abyss12 a răspuns:

La 15 ani... hmmmmmm... am un prieten care a scris un roman SF, dar el are imaginatie. Bafta!

| alicool a răspuns:

Despre o poveste de fragoste

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scrie o poveste de dragoste, acestea se vand mai repede(sunt multe inimi frante in lume)

Răspuns utilizator avertizat