| DonGiovanni a întrebat:

Definetimi si mie cuvantul cocalar

26 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Cocalarul in primul rand este o persoana care nu este naturala. Exagereaza in extravaganta si de obicei are iq-ul subunitar tongue
De obicei ii vezi cu blugi cu franjuri si lanturi grele, ceasuri care par de aur, etc. Incearca sa para cine nu sunt si se cred buricul pamantului.

| daii a răspuns:

Manelar, fashionist.Combinatie intre emonel si manelarlaughing

by daiiwinking

kratos
| kratos a răspuns:

Manelar de ultima speta happy

| Grimalkin a răspuns:

Loser!

mira
| mira a răspuns:

Candva am pus si eu aceasta intrebare, mai ales cu privire la etimologie.Am primit raspunsuri multumitoare.Intre timp am citit in" Romania literara" un articol al Rodicai Zafiu, o importanta lingvista, despre originea acestui cuvant.Intr-adevar provine din limba rromani(tiganeasca) si ii denumea pe acei rromi care cautau prin gunoaie oase pentru a face din ele piepteni(cocal-os). Cuvantul a cunoscut o expansiune semantica si astazi il denumeste pe un mitocan care isi afiseaza opulenta, asa cum s-a explicat anterior.

| ViVi a răspuns:

Cocalar e acel manelar cu acele lanturi de 10 kg la gat si cu acel tupeu arogant care arata cat de valoros e in societate individul laughing

| ViVi a răspuns:

Asa nu inseamna cocalar daca ascult o manea happy cocalar inseamna ce ti-am explicat mai sus intr-adevar te atrage ritmul si vocea dar versurile laughing nu merita
big grin la o petrecere ceva merge o manea doar nu ai sa asculti rock dar nu in exces in fiecare ora happy

| AvalohAlyn a răspuns:

Cocalar, cocalari s. m. 1. țigan bișnițar. 2. șmecheraș de cartier. 3. (peior. – între rromi) țigan de cea mai joasă speță

| Supradoza.De.Vise.Interzise a răspuns:

Acel baiat care isi pune lentile de contact si din pacate nu mai vede ca isi pune 39283 de lanturi naspete, haine care cica sunt de firma (aiureala, si alea sunt contrafacute ).

| DonGiovanni explică:

Daca eu ascult cate va manele (deloc in exces, mai mult rap si hip-hop ma pot numi cocalar?) ca colegi mei spun ca sunt cocalar ca ascult o melodie denisa si modjo tu nu ma iubesti pe mine, chiar asa e?

| Aurelia a răspuns:

cocalar, cocalari s. m. 1. țigan bișnițar. 2. șmecheraș de cartier. 3. (peior. – între rromi) țigan de cea mai joasă speță. (Notă: Definiția este preluată din Dicționar de argou al limbii române, Editura Niculescu, 2007)

Dar in vocabularul actual al romanilor, inseamna manelar.

| cheloo74 a răspuns:

Pentru inceput intri aici: http://cocalari.com/ Daca vestimentatia, accesoriile si ceea ce vezi pe acolo te reprezinta oarecum atunci colegii tai au dreptate. Poti fi cocalar si fara sa asculti manele. Nu conteaza daca esti hip-hoper sau rocker. Daca poti sa ne dai un link spre pagina ta de hi5 sau spre niste poze de-ale tale noi te-am juriza cu placere si vei avea confirmarea sau infirmarea ca esti cocalar. Dupa cum ai scris intrebarea cu acel "DEFINETIMI" la inceput eu cred ca esti un cocalar in devenire.
Si sa stii ca toti astia de pe site, care nu fac nici cel mai mic efort sa scrie corect, sunt cocalari. Da, da! Si sunt multi.

| blue_butterfly a răspuns:

Cocalar = specimen ce asculta manele si prefera sa dea banii pe gel de par si toale "de firma", in loc sa-si cumpere un dictionar ortografic al limbii romane.

| BloodMagickNecromance a răspuns:

1) [Masculul] Cocalar e unu care isi face poze de shmecher, se da shmecher, aculta manele, dar de fapt e unu PROST.

2) [Femela] Pitipoanca...aceasta ''specie'' e inrudita cu COCALARUL, numai ca pitipoanca isi pune poze care sunt cu ea, dar pe jumate dezbracata, sau isi pune poze in care NU este ea in ele. cam asta e...
primesc si fundita?batting eyelashes

| pysyuctzza a răspuns:

Dependent de cocaina

| iiulia52 a răspuns:

Se recunoaşte, de obicei, după freza plină de gel, lanţuri groase de tinichea la gât, tricou mulat şi bineînţeles roz inscripţionat cu „De puta madre" sau „Gigolo Italiano 800$" --> Loser!

| doar.eu a răspuns:

Se recunoaşte, de obicei, după freza plină de gel, lanţuri groase de tinichea la gât, tricou mulat şi bineînţeles roz inscripţionat cu „De puta madre" sau „Gigolo Italiano 800$"

Cocalarului îi place de obicei să se pozeze în oglindă şi apoi să posteze pozele pe contul lui de hi5, plin de sclipici şi steluţe.

Spre uimirea noastră ştie să folosească tehnica modernă foarte bine, reusind să prelucreze foarte artistic pozele, adăugându-le cu mare măiestrie o grămadă de steluţe, inimioare şi texte inteligente. Foloseşte Yahoo Messenger pentru a ţine contactul cu membrii haitei şi pentru a da cât mai multe massuri din ce în ce mai idioate. Deşi în aparenţă animal inteligent, cocalarul nu ştie să se exprime decât prin fapte. O caracteristică aparte a cocalarilor este folosirea cratimei când nu trebuie sau acolo unde nu ar fi trebuit să existe niciodată: î-şi, face-ţi, etc.

Poartă în permanenţă ochelari de soare, chiar şi noaptea şi bineînţeles telefonul mobil de ultimă generaţie cu care poate reda în difuzor sunete percepute ca noi oamenii ca nişte zgomote ciudate, dar care pentru cocalar reprezintă „alinarea sufleţelului".

Cocalarul umblă în haită, manifestându-se destul de zgomotos la apariţia femelei, denumită şi piţipoancă sau prinţesă.

| cîrne a răspuns:

Cre ca se exprima cam ca tine

| andy_3925 a răspuns:

Cocalarul este un specimen rotund sprijinit pe 2 betze, cu lanturi la gat de 180 de kg(din aur ca altfel nu au valoare) care stie sa spuna doar sa moara toti dusmanii mei si fara numar parale.

| D33d33wttzzaaaaaaa a răspuns:

Unu` care isi pune lanturi de aur la gat, fara numar, fara numar, asculta manele, si eventual are pe hi5 sau/ si la id: boss de boss/ rege/idolu` la femei laughing/la sexlaughing / etk.

| n0matterman a răspuns:

Cocalar = narcisist in ultimul stadiu + alte caracteristici prin care se deosebesc de narcisisti.
Dar intr-un cuvant : suferinte
Sufera de bani, femei, masini, bijuterii, de asa zisa lor "frumusete" (majoritatea sunt strambi), in general asculta manele dar acest lucru nu este obligatoriu pentru a fi un cocalar, are IQ-ul egal cu numarul pe care il poarta la pantofi (39 de obicei), numai gura e de ei si tupeul. Daca ii aplici o lovitura unuia dinasta, isi lasa tot tupeul ala jegos pe care ei il numesc "smecherie" si o iau la fuga.
Cam atat...cred.

| Zodiac a răspuns:

Adica un prost facut gramada.care mesteca guma cu gura deschisa si isi da impresii de om mare.

| razadeluna a răspuns:

Sunt un fel de rromi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un rrom garantat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fainos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un manelist c 12 kg d aur la gat mana... asculta manele p strd