| sweet23_4654 a întrebat:

Despre ce este vorba in "Luceafarul" de Mihai Eminescu?

Răspuns Câştigător
| MuadDib a răspuns:

Am din intamplare de intrebarea ta... si cum n-am mai raspuns de mult... :d Promiti ca-l citesti dupa, ok?

Catalina frumoasa printesa se indragosteste de Luceafar. Dupa ce luceafarul se coboara pe pamant ca sa o roage sa accepte nemurirea ca sa fie mereu impreuna (el fiind nemuritor) ea refuza. Ii spune ca daca vrea sa-l iubeasca sa coboare pe pamant si sa devina el muritor. Luceafarul accepta si pleaca spre Dumnezeu ca sa-i ceara sa-i ea nemurirea. In timpul asta CAtalin, un slujitor indragostit de Catalina incepe sa-i faca avansuri, si sa "o invete amorul", Catalina se indragosteste si ea de el, si fug in lume sperand ca vor uita de "parinti si luceferi". Inapoi la lucefar; dumnezeu refuza sa ii ia nemurirea, si il trimite inapoi pe pamant sa vada pentru cine vroia sa moara. Acolo ii vede pe CAtalin si Catalina impreuna... ea mai are impertinta sa ii ceara sa vina la ea. Luceafarul refuza si cu inima zdrobita si plin de dispret incheie : - "Ce-ţi pasă ţie, chip de lut,
Dac-oi fi eu sau altul?

Trăind în cercul vostru strâmt
Norocul vă petrece,
Ci eu în lumea mea mă simt
Nemuritor şi rece."

Cam despre asta e vorba. pune-te pe carte! laughing

5 răspunsuri:
| Raiden a răspuns:

:O citeste-l!

| rosto a răspuns:

Sa ii spunem Demiurg, nu Dumnezeu.

| pufoletedebomboana a răspuns:

Http://SPAM/punctaj.php?user=pufuleti&id_user=18084
te rog daca nu-i cu suparare da-mi si mie un vot. Pai este vorba despre o fata pe care o ubea eminescu.

| sweet23_4654 explică:

Am citit-o laughing vazand ca toti zic "citeste-o ca e frumoasa " laughing