| tarantulaverde a întrebat:

Diferenta dintre unitate de relief si dorma de relief care este? nu vreau definitii sau ceva greu vreau pur si simplu sa inteleg pentru mine cu cuvinte proprii

2 răspunsuri:
| LifeIsColour a răspuns:

Buna,unitate de relief[poti intalni foarte des si sub forma de "trepte de relief"], inseamna munti, campii, dealuri, podisuri.De exemplu,daca ar fi sa formulezi o propozitie sau daca ti se va cere la scoala, poti spune ca in Romania intalnim toate treptele de relief :avem atat munti, campii, podisuri, cat si dealuri.Pe cand in alte tari gen Elvetia,vei gasi mai mult munti si mai putine campii, dealuri etc.Iar cand spunem unitate de relief ne referim la o intindere relativ bine delimitata de alte regiuni inconjuratoare, cu un ansamblu de forme de relief care sunt ascociate spatial, teritorial. Putem da ca exemplu Muntii Carpati, pe orice harta a Romaniei te vei uita, vei vedea foarte clar in mijloc acesti munti, sunt cei mai mari din Romania. Sper ca te-am ajutat si ca ai inteleshappy!

| teenagedream24 a răspuns:

Formele de relief sunt muntii, campiile, dealurile etc.
Unitatile de relief sunt, de exemplu, Delta Dunarii, Muntii Carpati etc.
Deci mai pe scurt cand ne referim la formele de relief vorbim in general, iar cand ne referim la unitate de relief ne referim la una anume.