| Timmy13 a întrebat:

Care este diferenta intre treapta de relief, foma de relief si unitate de relief? Imi puteti da exemple de fiecare in parte din tara noastra?

Răspuns Câştigător
| unangeaveccoeurcasse a răspuns:

Unitatea de relief e numele ei (depresiunea brasov), forma de relief(adica daca e munte campie deal sau podis, sau desert sau...) si treapta e in ordinea inaltimii! funda?

2 răspunsuri:
| adikinhhh a răspuns:

Forma de relief-un aspect/denivelare a suprafetei scoartei. (ex Campii deal,podis,vale,defileu,depresiune,munte)
Treapta de relief- totalitatea formelor de relief intr-un interval de inaltimi.(treapta muntilor,treapta campiilor, treapta dealurilor si podisurilor)
Unitate de relief -regiune bine delimitata cu o anumita suprafata fata de regiunile vecine cu un ansamblu de forme de relief care sunt asociate pe suprafata respectiva.(ex Campia Romana, Carpatii Orientali )
Tip de relief- totalitatea formelor de relief create de acelasi agent /in acelasi mod. (ex : relief fluvial, litoral, vulcanic, glaciar).

| Timmy13 explică:

Nu e tema...