| Siracuzia a întrebat:

Ce inseamna fiecare dintre aceste lucruri:relief, treapta de relief, forma de relief, tip de relief, unitate de relief? Rog seriozitate. Dati si cate un exemplu din fiecare, sa inteleg mai bine.Va rog mult!

Răspuns Câştigător
| iulikka a răspuns:

Relieful este considerat o abatere a suprafeței litosferei față de un plan de referință general sau local.Acesta reprezintă baza unui macrosistem pe care il alcatuieste impreuna cu alte 5 elemente esentiale si anume apele,aerul, vietuitoarele, solul si omul cu activitatile sale.Ca si sistem este alcatuit dintr-o infinitate de elemente(forme de relief) cu dimensiuni,geneza,evolutie si varsta diferite. Este un sistem deschis, unitar, dinamic si complex ierarhizat.
Treapta de relief - o asociere altimetrica a denivelarilor scoartei terestre, pe anumite intervale, considerate de obicei astfel : 0-200 m pentru campii, 200-800 ( 1000 m ) pentru dealuri si podisuri, peste 800 ( 1000 m ) pentru munti; exista desigur si abatrei de la aceste valori.
-Unitate de relief - intindere relativ bine delimitata de alte regiuni inconjuratoare, cu un ansamblu de forme de relief care sunt ascociate spatial, teritorial.
-Forma de relief - reprezinta infatisarea concreta a suprfetei terestre, pentru intinderi mici si mijlocii, cu o anumita omogenitate a aspectului geologic si a factorilor care au determinat-o.
Tip de relief - reprezinta o familie de forme de relief datorate unui element determinant: gheata pentru relieful glaciar, raul pentru relieful fluvial etc
-Unitate de relief - intindere relativ bine delimitata de alte regiuni inconjuratoare, cu un ansamblu de forme de relief care sunt ascociate spatial, teritorial.

1 răspuns:
| AnnaElena a răspuns:

Hey,iulikka mi-a furat raspunsu'! Si eu am gasit acelasi lucru laughing!