| trocki1238238409238409 a întrebat:

Din ce am citit, legat de simptomele ADHD-ului, se poate sa sufar de asa ceva. Pe scurt, am 19 ani si majoritatea timpului, simt o oarecare grabă în mine, adica ma grabesc sa fac orice, un fel de disperare si nu inteleg anume de ce. Nu sunt atent la detalii si parca las totul sa treaca pe langa mine. Nu ma bucur cu adevarat de moment

Răspuns Câştigător
| raMLesS a răspuns:

Renunta la social media si la tehnologie, care in ciuda faptului ca e extrem de utila, e si o sabie cu 2 taisuri. Incepe sa citesti carti, sa faci sport, sa ai o rutina, si ar trebui sa iti revii incet, incet.
Problema e ca esti hiper stimulat din toate partile si de aceea ti se intampla asta, prea multa informatie la un click distanta, de cele mai multe ori informatie ieftina si fara valoare care iti dau un mic spike de dopamina (shortcuts-urile de pe yt, tiktok).
Nu zic sa renunti de tot, dar foloseste telefonul/laptopul sa cauti doar ce ai tu nevoie si atat, stiu ca e foarte greu pentru ca simti ca esti supt in fiecare directie de fiecare site, clip de pe yt, dar asta e singura solutie. ADHD-ul, e problema secolului 21.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cum Dumnezeu ai putea sa te bucuri de ceva cand dai bulelala, cand faci totul iute si superficial, facandu-le gresits au incorect?
Asta denota instalbilitate emotionala, imaturitate, lipsa de interes in ce faci... si te va afecta in viata, fiindca la locul de munca nu te va accepta nici un sef cu acest comportamnet superficial, fiindca risti sa strici materia prima sau sa afectezi buna functionare a companiei, aducand prejudiciu.
Ti-as recomanda o evaluare psihiatrica si tratament adecvat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cum simți graba?

| dullcat a răspuns:

Din ce stiam eu ADHD se manifesta puternic si printr-o lipsa acuta de concentrare. Esti distras usor de factorii din jur cand iti propui sa faci ceva? Incepi ceva si sfarsesti prin a face cu totul altceva? Incepi mai multe sarcini si nu termini niciuna?

Te-as sfatui, totusi, sa apelezi la un medic pentru a diagnostica corect. Majoritatea tindem sa cautam imediat niste simptome pe google si sa sarim la concluzii ca avem boala sau afectiunea x, cand poate realitatea nu este deloc asa.

De cele mai multe ori, google ofera scenariul cel mai negativ si ne speriem degeaba. laughing

| AdioTPU a răspuns:

Nu poti sa-ti dai singur un diagnostic. Cel mai bine ar fi sa consulti un psihiatru sau psiholog si el iti va pune diagnosticul corect cat si tratamentul pentru eventualul dignoastic.