| OkMaVrei a întrebat:

Din ce clasa putem sa ne alegem limbile straine ca eu vreau sa invat limba spaniola

3 răspunsuri:
| anad a răspuns:

In clasa a III-a se incepe studiul limbilor straine la scoala, dar poti sa alegi doar din oferta scolii.Nu stiu daca sunt scoli care au studiul limbii spaniole. In general au engleza sau franceza. Exista in orasele mari scoli cu predare in anumite limbi.

| Emeraude a răspuns:

In ciclul primar se invata doar o limba, engleza/franceza/germana, iar din ciclul gimnazial doua dintre acestea. La liceu, daca optezi pentru un profil filologie (bilingv), exista posibilitatea ca din cls. a XIa, dupa ce ti s-au scos materiile reale, sa-ti fie introdusa o a treia limba straina, spaniola sau italiana.Asta depinde si de liceul tau!
Ma rog, toate astea se intampla daca esti la stat, daca inveti la o scoala particulara, s-ar putea sa iti poti alege limba pe care s-o studiezi, nu stiu sigur, dar in mod cert inveti si limba engleza, care este limba universala!
Deasemenea, poti lua tu in particular cursuri de limba spaniola, daca ai posibilitatea aceasta, fara ca ea sa fie un obiect de studiu la scoala! Ca si cum ai avea o activitate extrascolara.
Mult succes!

| octavianpas a răspuns:

Din clasa a III-a