| aly a întrebat:

Vara asta vreau sa imi perfectionez limbile straine stiute(engleza avansat,franceza avansat si spaniola mediu).
Spun asta pentru ca vreau sa stiu ce limba striana mi-ar fi cea mai de folos, adica engleza o stiu pentru ca fac din clasa 1 si chiar imi place,franceza stiu pentru ca sunt la clasa de bilingv franceza si spaniola doar pentru ca suna binehappyMi-am dorit sa invat germana dar dupa cateva saptamani m-am lasat pentru ca mi s-a parut sa invat niste expresii pe de rost gen in ce zi suntem sau ce faci, dar totusi as avea si tentatia sa incerc marea cu degetul.Intrebarea mea este:Ce limba sa invat mai bine si care ar fi cea mai folositoare?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Engleza e cea mai folositoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

învață germană

| iflirius a răspuns:

Engleza e cea mai folositoare, e limba oficiala in 53 tari, e cea mai vorbita limba din lume, 1 din 5 oameni vorbesc sau cel putin inteleg engleza. Daca stii engleza iti maresti sansele sa ai un job bun sau sa studiezi in strainatate. Plus ca e bazata pe un alfabet simplu si gramatica e usoara fata de alte limbi, deci cel mai bine e sa stii engleza. restul limbilor...pentru culta generala mai mult.

| Aadyna a răspuns:

Pai daca vrei sa ai o slujba in afara ar fi foarte bine sa inveti germana. Daca iti plac limbile straine ar fi bine sa inveti si rusa. Rusii platesc cel mai mult si iti va fi bine sa stii limba asta.