| Gabrielg29 a întrebat:

Din greseala am varsat suc pe tastatura laptopului, l-am scos imediat din priza si l-am oprit curatind cu o carpa uscata tastatura cat am putut de repede.

Ce sfaturi imi mai puteti oferi?

2 răspunsuri:
| MasterOfDisaster a răspuns:

Singura metoda prin care poti verifica daca tastatura mai functioneaza este prin a porni laptop-ul (doar dupa ce e uscat, dar nu folosi uscator de par ca sa grabesti procesul). Scoate bateria, deconecteaza incarcatorul, si pune laptop-ul pe un prosop, cu tastatura in jos (daca a intrat niste such in interior, se va scurge pe prosop, depinde de cat suc ai varsat).
Multe laptop-uri au o "membrana" de plastic sub taste, deci exista sanse sa o mai poti folosi. Daca tastatura functioneaza, ai putea sa folosesti o periuta de dinti FOARTE usor umezita pentru a curata sucul ramas intre taste (in caz ca e lipicioasa).

| BeatTheASS1234 a răspuns:

Tine-l oprit pana esti sigur ca s-a uscat de tot asta e tot ce poti sa faci, este foarte posibil ca tastatura sa fie dusa pentru ca si eu am patit la fel dar poate ai noroc.