| Asd124zxc a întrebat:

Am varsat suc pe tastatura laptopului în urma cu câteva ore, foarte puțin suc dar nu cred ca contează, l-am oprit imediat l am scos de la încărcat am sters la suprafata si l-am lasat la uscat. Laptop ul se deschide funcționează bine, tastatura la fel, este totuși posibil sa se strice?

7 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

Că sa fii sigur că nu se strica trebuie desfăcut și curățat cu alcool tehnic. Coroziunea poate apărea ulterior chiar daca pare uscat la suprafață.

| ReddY25 a răspuns:

Cred ca s-a dus

Răspuns utilizator avertizat
| 120bulevard a răspuns:

Se pot intampla lucruri si mai nasoale daca continui sa-l folosesti, se poate scurt-circuita pe nepusa masa, sau Doamne fereste sa bubuie ceva daca il bagi la incarcat, du-l la un service sa vada ei care e treaba si sa ti-l curete intr-un mod profesional si adecvat.

| Andreea99911818181 a răspuns:

E da... Nu, nu se strica. Cred ca am cola de vreo 2 ani uscat in tastatura la un Lenovo destul de nou laughing Singura chestie care ma enerveaza e ca sucul devine lipicios si merg putin greu tastele la apasare dar nu mereulaughing ce dramatisme au unii... sa l duci la service pentru putin suc

| Andreea99911818181 a răspuns (pentru Andreea99911818181):

Nici nu explodeaza laptopul nici nu ia foc, ca n ai turnat in priza sau la mufa de incarcare cand era in priza.

| SmartASS123 a răspuns:

Desigur că este posibil să se strice. Chiar și o cantitate mică de lichid ar putea provoca daune interne în laptopul tău, mai ales dacă sucul conține zahăr sau alte substanțe care ar putea coroda componentele electronice. Este important să îl lași să se usuce complet înainte de a-l porni din nou și să fii atent la orice semne de defecte ulterioare. Dacă întâmpini probleme în utilizarea tastaturii, ar trebui să iei în considerare înlocuirea ei.