| Lin_Cata_1997_dPbU a întrebat:

Salut, am varsat recent niste apa pe tastatura laptopului, l-am oprit, am scos din priza si l-am lasat 10min sa de usuce, dupa nu a mai pornit vreo 3-4 ore, apoi a pornit si mergea greu tastatura, l-am oprit si am asteptat pana a 2 a zi ce mi-a venit o tastatura si cand sa il pornesc nu mai dadea nici un semn, cand conectez incarcatorul merge dar nu porneste.
Intrebarea este, il pot porni in alt mod sau doar de pe butonul de aprindere?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

In 10 minute nu avea cum sa se usuce. Daca ti-a facut scurtcircuit in interior, adio. La service cu el.

| viavo a răspuns:

Laptopul tau este defect. Este posibil sa aiba doar coroziune la anumiti conectori, dar sansele sa scape asa usor sunt de 30 40 la suta. Vel mai probabil ai cel putin o piesa arsa cum ar fi un tranzistor, un regulator sau un circuit integrat, cel putin.

| gelu1970 a răspuns:

A intrat apă în interior și tu continui să îl íncarci și să incerci să îl pornești.
Doamne, mare e împărăția ta.

| oz_1736 a răspuns:

Trebuia scoasa bateria si lasat la uscat mai multe zile sau la un service

| SoareDaniel a răspuns:

Tie ti-a intrat calumea se pare, daca il ai in garantie poti sa iti iei adio de la el, il poti repara la un service, cel mai probabil ti s-a dus placa de baza. Ideal era sa mergi cat mai repede cu el la un service sa vezi ce mai poti salva din el. Mie mi s-a intamplat sa stropesc din greseala, nu sa vars, pe el si m-am ales cu 4 taste foarte incomode la tastat, care spre surprinderea mea inca merg. La mine se pare ca a fost noroc chior, nu a intrat in componente iar o curatare a lor il face ca nou, dar pentru faptul ca am o garantie la el de 5 ani nu m-as risca sa il desfac la un alt service.

| Lin_Cata_1997_dPbU explică (pentru SoareDaniel):

Sunt in carantina, nu am cum sa ies.