| anonim_4396 a întrebat:

Doare cand ti se plombeaza maseaua? Vreau sa stiu daca doare ca am maine programare la dentist si mi-e frica de mor nail biting crying

Răspuns Câştigător
| Pitic a răspuns:

Stiu cum e
cand eram mai mica ziceam ca oamenii aia sunt maleficilaughing)
sigur ca o sa te doara cei drept nu doarte foarte tare putin
hai sa fim seriosi
toata lumea nu cum ce de unde sa doara( nu trebuie supara dar eu nu suport minciuna )
sigur ca doare dar nu doare atat de tare incat sa nu suporti
o sa te doara foarte putin gingia ca iti va face anestezie apoi nu te va mai durea absolut deloc in timp ce iti curata maseaua, adica lucreaza cu polizoru sparge maseaua ca sa iasa mizeria, caria apoi iti va lipi o gumita acolo unde era caria si iti va pune un aparat in gura mai exact pe acea masea ca sa se usuce mai repede materialul ala adica plomba, si atunci vei simti ceva rece la masea.
si asta e tot apoi va urma
sa te speli pe dinti pe fiecare zi dupa fiecare masa bla bla bla
nu iti fie frica
e mai bine sa te doara puytin 15 minute decat sa te doara zile intregi

8 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| PotHed a răspuns:

Salut happy

Nu dor, singurul motiv pentru care am fost la dentist in ultimele 3 luni au fost cateva plombe ^^
Singura "durere" pe care o sa o simpti este cea a acului cand iti face anestezia dar, si aia daca te relaxezi nici nu o simpti tongue
Nu te gandi la asta, doar o sa te speri mai tarehee hee doar du-te si fa-ti plomba aia o data laughing
Bafta!winking

| Sophie90 a răspuns:

Stai linistita ca nu te doare...dar s-ar putea sa iti faca anestezie si nu o sa simi nimic...

| XteoX a răspuns:

Salut. Si eu am fost la dentist pentru plombe si nu a durut, mai tare a durut inainte de a merge laughing cand nu vroiam sa merg ca imi era frica si nu am dormit o noapte de durere, dupa ce am ajuns acolo laughing de emotii m-a lasat durerea si dupa ce mi-a fost plombata maseaua m-am simtit foarte bine. Dar sa stii ca daca mai ai masea de lapte sa nu mesteci guma pe acea parte deoarece guma se lipeste de plomba si iti pica. Mie asa mi s-a intamplat, iar daca ai maselele schimbate, adica de ''os'' atunci e mai simplu. dar nici unul din cazuri nu doare. Daca nu e vorba de mare lucru nu trebuie anestezie, sincer o anestezie ar durea mai mult decat plombarea.bafta/

| mady04 a răspuns:

Nu te doare poate iti face anestezie si o sa simti o piscatura o nimica toata dar daca te doare totusi o sa fie o durere nesemnificativa

| DrugMusik a răspuns:

N-o sa te doara numa un pic la inceput cand iti face anestezie in rest no sa simti nimic

| AndreeaD777 a răspuns:

Buna draga corabatting eyelashes.In ziua de azi spitalele au mai evoluat si ele cat de cat (astea din Romania).Nu o sa simti nimic cand iti plombeaza maseaua.Eu am trecut prin chestii si mai si is nu m-a durut nimic (tot la dentist).El este prieten nu dusman asa ca nu are de ce sa iti fie frica.Sanatate multa iti doresc >big grin

| Stefan_2853 a răspuns:

Nu. De obicei iti face anestezie inainte si nu simti NIMIC. Intai te da cu un gel ca sa-ti amorteasca gingia si ca sa nu te doara cand iti face anestezia propriu-zisa cu seringa. Nu se simte nimic.