| MikkyAnduu24 a întrebat:

:\ Ma doare maseaua de 2 saptamani si nu stiu ce sa fac...crying P.S. Mi-e frica de dentist

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MariaHorran a răspuns:

Off, si mie mi s-a intamplat aceeasi chestie. Bine ca m-a ajutat mama mea. Pai puneti la masea pasta de dinti sau poti slati in masea cu tuica pentru ca o sa iti amorteasca maseaua. Iti recomand sa nu mergi la dentist, o sa iti scoata radaciniile si va durea, 3 radacini sunt.Mi-e mi-a scos o baba 2 redacin, ca la a 3 nu mai rezistam, am plans in hohote. Sper ca nu o sa te mai doara. Poti sa mai bagi in ureche in partea unde te duare maseaua poti sa bagi fata. Sa te clatesti cu spirt.
Funda? :* big grin

12 răspunsuri:
| ϟkatεVaηϟ a răspuns:

Te duci la dentist si rezolvi...

| MikkyAnduu24 explică (pentru ϟkatεVaηϟ):

Pai mi.e frica de dentist worried

| Hevnoraak a răspuns:

Ia antibiotice dacă ai infecție, anti-inflamatoare, analgezice dar numai cu rețetă de la medic de familie. Încearcă să închizi geamurile din camera în care stai. Dacă tot nu trece trebuie să mergi neapărat la dentist poți aveam probleme foarte mari de la măsele.Se și moare din asta, nu e de glumă cu durerea de măsea.Eu am stat 2 luni cu durere de măsea până mi-am luat inima în dinți și m-am dus, Durerea din timpul "operației de plombare"a fost un nimic față de ce am suportat în cele două luni.

| gigite a răspuns:

Sa- ti fie scoasa repede! (sau tratata )!

| qIrinna a răspuns:

Te duci pur si simplu la dentist trebuie sa iti invingi frica si teama de dentist...

| Kataklysm a răspuns:

Hai, imi pare rau de tine.
Incearca sa-ti iei un lidocain.
Te duci la farmacie si intrebi asa :
Nu va suparati, aveti lidocain spray, sau orice alt spray anesteziant?
Crede-ma ca nu doare deloc, ba din contra, iti calmeaza durerea, si iti amorteste zona.Costa cam 17-25 lei, in functie de farmacie.
Functioneaza cam 6-7 minute, dar in timpul ala tu te gandesti deja la altceva.
Incearca sa-ti pui vata in urechi, sau caciula in cap.
Si, deea, stai linistita, dentistul nu vrea sa-ti faca nici un rau.
Sper sa-ti treaca.

| MikkyAnduu24 explică (pentru Kataklysm):

Deci crede.ma ca am luat 5 pastile una dupa alta si tot nu imi trece. sad cred ca pana la urma trebuie sa merg la la la dentist crying(((((((((((((((((((((((((((((((((((

| MariaHorran a răspuns (pentru MikkyAnduu24):

Stiu sentimentul sad :'(

| MikkyAnduu24 explică (pentru MariaHorran):

Am făcut demult 14 ani happy. Sunt majoră.

| MariaHorran a răspuns (pentru MikkyAnduu24):

Aaa... Ok big grin

| MariaHorran a răspuns:

Scumpa mea, incearca sa mergi la dentist cat mai repede... Ti-am dat niste sfaturi, dar nu sunt de ajuns. Cu timpul problemele se vor agrava, iar dupa ce vei face 14 ani parintii vor decide sa mergi la dentist si sa iti faca injectie. Grabeste-te! Cu anii vei uita de durearea de la dentiswinking.
Sper ce te-am ajutat

| CrisCrissFresh a răspuns:

Sfatul meu du-te la dentist ca nu o sa scoata nimic fara voia tawinking pentru ca daca scoate poti sa i-i dai in judecata daca nu u parinti taiwinking