| efimash a întrebat:

Doi ciclisti au pornit simultan din localitaile A si B unul spre celalat. Peste o ora ei s-au intilnit si, fara sa se opreasca, si-au continuat drumul. Ciclistul care a pornit din A a ajuns in B cu 95 de minute mai devreme decit celalalt a ajuns in A. Aflati vitezelor cilcistilor, daca distatna dintre A si B este de 28 km?
va rog nu stiu cum sa o rezolv ( pleas nu stergeti problema cineva sa ma ajute;(;(

2 răspunsuri:
| AnneMarri a răspuns:

trebuie reprezentata grafic pe un segment AB si desenul (daca-i corect, logic) iti spune tot

| efimash explică:

Aici cu ecuatie de gradu 2 trebuie