| Qweell a întrebat:

Doresc asa de mult sa scap de tot si toate mai ales de parinti NU vreau sa ma sinucid sau sa fug de acasa pur si simplu nu ma simt bine cu ce am.
Va rog ajutati-ma

Răspuns Câştigător
| blackrose269 a răspuns:

Stiu cum e dar viata merge inainte,si cu bune si cu rele.Fa-ti noi prieteni chiar daca poate iti e greu sa socializezi, gandeste-te la momentele placute de pana acum si cum iti poti schimba viata in bine. Oricine are momente cand simte ca e la pamant si ca nu are rost, nu reuseste sa se mai ridice.Totul este sa ne gandim ca va fi mai bine si ca altii o duc mai rau ca noi.big grin

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna! Discuta cu parintii tai, explica-le ca nu te mai simti bine in propria piele si roaga-i sa te duca la un specialist [un psiholog]. Sau daca esti destul de mare, te poti duce si tu la cel care se afla si in scoala ta. [daca mai frecventezi scoala] Dar, daca nu te simti pregatit de prima data sa mergi la psiholog, incearca sa-ti schimbi un pic viata, adica fa-ti prieteni noi si iesi cu ei prin oras sa te mai relaxezi si sa mai uiti de probleme tale. Daca nici metoda asta nu functioneaza, mergi la un psiholog. Succes si o zi buna!happy

| simonna a răspuns:

Deci.nu stiu cum sa incep,ce ti se pare tie mai important pe lume,nu parintii? Eu zic ca asa ar trebui sa fie cum poti sa spui ca nu-ti suporti parintii? Stii tu oare prin cate trec ei sa fi tu multumit,sa-ti fie tie bine,sa nu-ti lipseasca nimic? Spui ca nu esti multumit cu ceea ce ai,ce ti-ai dori mai mult de la parinti tai sa-ti aduca luna de pe cer? Gandeste-te si tu putin. Si daca nu parintii sunt cei care conteaza cel mai mult,cine ar fi dupa parerea ta,prietenii? Nu-ti dai si tu seama ca prieteni au aceeasi experienta cu viata ca si tine nici mai mult, nici mai putin.Cu ce te-ar putea ajuta ei in momentele grele ale vietii, daca nu stiu mai multe ca tine.Aici ar trebui sa intervina parinti,ei au trecut prin viata si stiu cum sa se descurce in toate situatiile, stiu ce sfaturi trebuie sa iti dea si tu ar trebui sa tii cont de ele.(poti sa ma jignesti, e strict problema ta). Bafta!

| tall a răspuns:

Incearca sa iti faci priteni noi, ia-ti un job (daca se poate) ca sa nu mai depinzi asa de mult de parinti si in general incearca sa devii independent. Fii optimist, nu baga in seama persoanele care te deranjeaza si incearca sa nu mai petreci timp intr-un mediu care te deranjeaza. Incearca sa apelezi la un psiholog (scolar daca e cazul) te va ajuta foarte mult. Daca nu, cere ajutor la prieteni.

| smile14 a răspuns:

Cum poti sa spui ca vrei sa scapi de parinti? asta doar nebunii o pot spune, doar ei tiau dat viata.Credca ai nevoie de un psiholog!