| anonim_4396 a întrebat:

Salut, vreau sa incepe prin a va spune ca imi urasc viata si vreau sa mor.Pur si simplu nu mai pot suporta. Nu am pe nimeni, nu am cu cine vorbi. Cu familia nu vorbesc. Mereu stau pe net si imi pierd timpul ascultand muzica, nu ies din casa mai ales acum ca e vremea urata. Simt ca oamenii ma urasc, nu mai am incredere in oameni. De exemplu azi sunt frate cu ei maine nici nu imi mai vorbesc. M-am saturat sa vad peste tot ce bine le merge lor si cate iubite au si prostii. As vrea sa fiu si eu cum eram odata. Eram mereu vesel, aveam prieteni si ma simteam bine. Acum in schimb nu mai am pe nimeni. Toti ma ocolesc, nimeni nu ma iubeste si prietenii din online s-au cam deparatat. Nu zic ca nu ar putea fi vina mea, dar nu inteleg cu ce gresesc. Mereu sunt om bun cu toti si incerc sa ii ajut in orice dar mereu uita de momentele cand i-am ajutat.Mereu am fost prea bun cu toti. M-am saturat sa fiu luat de prost fiindca sunt bun. Tot ce imi doresc e doar sa scap odata de acest chin, am multe vise care sunt sigur ca nu se vor implini vreodata. Nici macar familia simt ca nu ma mai iubeste cum ma iubea odata. (si nu ma refer doar la parinti) m-as omori oricand doar ca simt ca ceva nu ma lasa. Cu toate ca imi doresc sa scap de viata asta.

Răspuns Apreciat de Editori
| Teo29 a răspuns:

Buna,

Problema cat si rezolvarea acesteia se afla in mainile tale.

Ai nevoie cred de indrumarea unui psiholog, care sa te ajute si sa te ghideze putin la inceput de drum spre calea rezolvarii problemelor tale.

Este o investitie care merita facuta, renunti la cate ceva de cumparat si poti fi ajutat. Nu uita ca sunt copii poate mai mici ca tine care sunt prin orfelinate, prin clinicile de oncologie pediatrica si si-ar dori sa mai traiasca inca putin dar nu mai au timp, prin unele tari copiii mor efectiv de foame DAR, nu se sinucid din cauza acestor probleme.

Ceea ce te tine pe tine sa faci acest gest disperat probabil ca este inca dorinta sufleteasca din interiorul tau care te tine in viata si iti dai seama indirect ca este un gest profund gresit.

Prieteni mai gasesti, familia se mai schimba in timp dar caracterul tau si dorinta de a evolua, de a cunoaste oameni noi ( facand un sport, voluntariat, gasesti persoane de calitate ) sa stii ca tin doar de tine, de alegerea ta.

Fiecare ne-am nascut cu un scop in viata aceasta. trebuie sa iti dai seama care este rolul tau si ce ai putea face bun si folositor pe acest pamant.

Deci, te rog, cauta o rezolvare a situatiei intr-un mod normal si firesc, lasa gandurile deprimante deoparte si fii barbat!

3 răspunsuri:
| Emma30555 a răspuns:

Tu trebuie sa te gândești la tine și la ce vrei tu sa faci. Sa socializezi chiar dacă ți se pare ca nu merita. Nu este asa, toți oamenii au momente când se simt singuri, sau sunt supărați, și se simt neînțeleși, dar în viata trebuie sa fim puternici și sa nu ne lăsăm afectați de orice. Vezi și tu ce te motivează, găsește ți ocupatii

| RaulMA a răspuns:

Scrie-mi in privat facebookul tau si hai sa vorbim despre asta.

| Doloresidk a răspuns (pentru RaulMA):

Same, poate daca vorbesti cu persoane noi despre ce te macina, te descarci si vei reveni la ganduri mai bune. Toata lumea are perioade mai nasoale care eventual vor trece.

| Razvan_Iordache_1998 a răspuns:

Salut. Am foarte multe cunostinte de psihologie. Dacă dorești să te ajut, cu cea mai mare placere : Instagram : i.alex.r07