| Nitunitu a întrebat:

Dragi adolescenti,

Vreau sa va explic ceva despre Iisus Hristos.

Iisus Hristos ne iubeste pe fiecare dintre noi. Iubirea Lui Iisus Hristos este atat de mare incat nu va puteti imagina. Orice i-ai face, tot te iubeste. S-a rastignit pe cruce si a murit pentru pacatele noastre spaland cu sangele lui orice pacat am face.

Pana cand ne iarta? Pana in clipa mortii, si atunci daca te intorci
cu fata catre el tot te primeste in Rai.

Ganditi-va data viitoare cand faceti un pacat pe cine suparati, ce este atat de greu?

Iisus Hristos vrea doar sa iubesti, sa te casatoresti, sa ai o familie, sa ai grija de familia ta, sa iti ajuti aproapele cu ce poti, sa faci o schimbare in lume incepand cu tine.

Daca faci un pacat, mai faci inca unul si inca unul si tot asa. Si atunci diavolul te lasa in pace pentru ca esti al lui, si panta ta este catre iad...

Dar daca faci o fapta buna, si inca una buna, si inca una buna ai tendinta sa fi mai apropiat de Dumnezeu si sa ai o relatie cu Dumnezeu, si atunci Iisus Hristos ii ingaduie satanei sa te ispiteasca pentru a te testa cat de mult ti la Dumnezeu.

Am vazut un reportaj in care un preot din Romania dupa ce a murit la 30 de minute a zambit si fata lui a ramas cu un mare zambet pe buze.

Ganditi-va cat de frumos este in Rai... Ganditiva ca culorile care le vedem noi aici sunt doar o parte din cate exista acolo. In Rai florile canta si toti cei care l-au primit pe Iisus Hristos in inima lor
se bucura de tot ce poate fi mai frumos. Incercati sa va imaginati un loc unde exista numai bine, atat...

De fiecare data cand faceti o fapta buna, o sa fiti ispititi sa faceti ceva rau. E o lupta grea sa fiti crestini adevarati, exista pustnici care stau in munti si se roaga fara sa mearga la biserica, dar au inima curata si asta doreste Dumnezeu.

Sa ma ierte Dumnezeu de aluzie dar daca ai avea o firma si 100 de angajati, pe cine ai promova ca manager? Nu cumva pe cel care sta peste program, isi da tot interesul, are idei bune, daca il suni este mereu disponibil, etc? Ai avea grija mare de el pentru ca te ajuta mult sa iti duci firma la standarde mai mari?

Asta doreste si Dumnezeu.

Sa ii ducem lucrarea mai departe, sa ii implinim poruncile si sa ii pazim cuvantul cu sfintenie.

Cand simti ca ai o relatie cu Dumnezeu si ca poti zambi orice ti s-ar intampla nu pierde acea relatie.

Ai 10 lei pusi deoparte si auzi pe cineva ca are nevoie neaparata de ei pentru mancare? Nu ii da in mana, cumpara-i mancare si ajuta-l si cu o vorba buna. Acel cineva nu a venit intamplator, e trimis de Dumnezeu sa te testeze dar mai ales sa il ajuti...

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ma, eu vreau sa ma iubeasca dumnezeu pentru bunatatea mea si sa ma tina sofer pana ies la pensie, dupa aia o sa conduc mai rar pana ma sting pe pamant laughing apoi in rai ne vedem din nou e o lume mai buna sper sa nu fie cu plictiseala gen flori si fundal alb. Macar un tren, un camion acolo sigur voi avea o familie si o viata mult mai misto GBY

| Nitunitu explică (pentru mgtow):

Pana la Rai mai avem Dumnezeu stie cat timp. Fi mai bun cu cei din jurul tau si o sa vezi oportunitatile care iti vor iesi in cale ca sa realizezi ce doresti in viata asta.

| mgtow a răspuns (pentru Nitunitu):

Stiu misterul vietii pentru a avea in mana orice imi doresc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Începutul e superb, "dragi adolescenți".

Ai spus că există pustinici care se retrag în munți și tot ce fac e să se roage. Și asta îi place lui D-zeu. Dar ei cum fac fapte bune dacă nici măcar nu au legătură cu restul oamenilor? cum îndeplinesc poruncile sale, după cum ai menționat în alt paragraf că-și dorește D-zeu?

| Nitunitu explică (pentru anonim_4396):

Pai da. Eu am aproape 30 de ani, si tu banuiesc ca ai mai putin. De ce sa te las sa treci prin greselile pe care le-am facut eu?

Prefer sa iti spun ca atunci cand ai de luat o decizie sa o iei pe cea buna/ alba/ dreapta, decat cea care iti va aduce numai necajire...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nitunitu):

Văd că întrebările mele te-au cam blocat.

| Nitunitu explică (pentru anonim_4396):

Ii viziteaza calugarii si preotii din cand in cand si le spun sa se roage pentru anumiti oameni ce vin la biserica.

Nu exista oxigen, dar il respiri...

| AleXzpm a răspuns:

Eu ii ajut pe ceilalti doar ca sa imi hranesc propriul orgoliu.Nu am citit absolut tot ce ai scris pentru ca este un text mizer ragait de o persoana care se apleaca atunci cand trebuie si pupa cu toata fiinta lui gaura din putul gandirii

| Nitunitu explică (pentru AleXzpm):

Apreciez ca mi-ai raspuns. Si mai mult de atat apreciez primele cinci cuvinte din raspunsul tau.