| anonim_4396 a întrebat:

Dragi oameni de pe TPU. Pot spune ca am devenit antisociala. Nu stiu cum reusesc, dar cand trebuie sa vorbesc cu o persoana pur si simplu ma blochez, nu stiu ce sa zic, sau dau un raspuns care e interpretat ca fiind nesimtit sau arogant. De fapt nu sunt aroganta, sunt timida. Multi oameni au impresia ca sunt o figuranta. Nu reusesc sa mi fac prieteni, ma panichez cand cineva necunoscut se uita la mine. Nici la liceu nu mi-am facut multi prieteni (NU iubiți), nu ca nu vreau, ci pentru ca par inabordabila si rea. cand merg pe holul liceului am impresia ca toata lumea se holbeaza la mine. Cum sa fac sa fiu mai sociabila, mai draguta, mai (cum zice o ruda de a mea) cu vino-ncoa, mai carismatica? Va rog ajutati-ma.

8 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Te blochezi pentru ca gandesti prea mult, "daca zic ceva gresit, daca intelege altceva, daca o dau in bara, daca ma fac de rusine spunand nu stiu ce, etc, etc", toate gandurile astea iti trec prin cap in momentul conversatiei daca am ghicit bine.
Acum, faza e ca odata ce te gandesti la tooate acestea, apare stresul, pentru ca nu vrei sa o dai in bara, odata ce a aparut stresul normal, nu mai esti relaxata, nu mai esti capabila sa porti o conversatie. Rezolvarea e foarte simpla, iti eliberezi mintea, nu te mai gandii ce o sa spui sau cum o sa sune, doar spune ce ai de zis, asa te vei simtii din ce in ce mai relaxata, cand esti relaxat uiti de emotii si dispare acea bariera care te impiedica sa vorbesti, sper ca am explicat bine.

| anonim_4396 explică (pentru MarianWLF):

Da, asta e adevarul. Ma gandesc prea mult la prea multe lucruri. Ma simt epuizata.

| MarianWLF a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact, deci lasa gandirea deoparte, cand vorbesti cu o persoana precum mama ta de aceea ai mereu ce vorbii cu ea si nu ramai fara subiect, pentru ca in momentul ala esti relaxata, orice ai spune stii ca e ok, acea relaxare trebuie sa o atingi si cu persoanele din jurul tau, poate crezi ca la multi le pasa, dar majoritatea chiar uita ce au vorbit cu tine cu o zi in urma, deci sa nu iti mai faci griji pentru ce spui. In plus asta mai e unul din secrete, comunicarea, ma face sa rad cand vad pe TPU persoane care spun ca nu sunt sociabile dar nu fac nimic sa schimbe asta, e ca si raul de inaltime, cu cat stai mai mult la inaltime cu atat dispare mai repede senzatia aia, asa si cu vorbitul, cu cat socializezi mai mult cu atat dispare frica aceea de a spune ceva.

| Aasdfghj a răspuns:

Si eu am aceeasi problema si toti spun ca sunt fitoasa si cu nasul pe sus. laughing Incearca sa te bagi in seama cu colegii tai, cei care sunt mai de treaba. O sa te bage in grup si asa nu o sa mai fi lasata pe dinafara si prinzi si tu putin tupeu. Daca te simti bine cu persoanele respective, automat nu o sa mi pari antisociala si lumea o sa vrea sa intre in vorba cu tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cumva suntem surori gemene? Am aproape aceeasi problema, numai ca colegii mei ( scuzati cacofonia ) ma cred inocenta. Din propria experienta te sfatuiesc sa nu iti pese de ceilalti. Sunt sigura ca viitorul iti rezerva ce e mai bun si mai devreme sau mai tarziu iti vei gasi o prietena/prieten adevarat. Pana atunci fi tu insusti si vei gasi persoana care o sa te accepte asa cum esti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai mai multa încredere in tine si repeta-ti EU POT.

| Marselina a răspuns:

Buna! Stiu cum este si mie mi s-a intamplat, in ultima vreme m-am schimbat sau s-a schimbat lumea si mi-am facut prieteni noi. Orice ar fi, fii tu insuti! Intodeauna am fost de parere ca este o prostie sa te schimbi petru cineva, adica aceea nu esti tu. Daca o persoana te place, o face pentru ceea ce esti, nu pentru ceea ce pretinzi sau incerci sa fii. Eu zic sa fii mai sigura pe tine atunci cand vorbesti cu cineva, nu ai de ce sa te blochezi.winking

| Marius_Cristian_Calcan_1992 a răspuns:

Este vorba de increderea in sine, in cazul tau nu prea este ok insa nu trebuie sa te ingrijorezi. Simte te bine in pielea ta ca apoi toate sa curga de la sine.