| xDicsii a întrebat:

Dupa facultatea de litere, respectiv de istorie, poti deveni direct profesor de romana respectiv de istorie? Daca nu, ce trebuie sa mai faci?

1 răspuns:
| Caro34 a răspuns:

In principiu, da! Poti merge la titularizari sa primesti post si poti profesa deja la o scoala. Daca te titularizezi pe un post, poti lucra 2 ani apoi dai definitivarea si mai tarziu gradele didactice. Daca nu ai profesat 5 ani dupa terminarea facultatii si nici nu ai urmat vreun masterat sau doctorat, deci ceva stiudii dupa faculta, iti pierzi dreptul de a mai preda si trebuie refacut modulul psihopedagogic. Pana la definitivare pentru fiecare lectie, predata la clasa, trebuie sa faci proiect didactic pe care il va verifica candva (depinde de scoala!) cineva din comisia metodica sau directorul. Numai bine!