| Alexutzaaaaaaaaaa a întrebat:

ce poti deveni daca faci facultatea de litere?

Răspuns Câştigător
| asdfghjklqwertyuiopzxcvbnm a răspuns:

In functie de preferintele fiecaruia pot fi alese ocupatiile:profesor, traducator, jurnalist, editor de carte, cercetator, autor de dictionare, critic literar, bibliotecar.Totul depinde de performantele individuale si de specificul masteratului.

| Fizy93 a răspuns (pentru asdfghjklqwertyuiopzxcvbnm):

Raspunsul tau chiar este util, m-a lamurit si pe mine. Multumesc!

6 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Poet, ca mori de foame ca profesor.

| DJohnny a răspuns:

Profesor, bibliotecar meseriile cu salarile mici, mai bine fa dreptulwinking

| iam2good2u a răspuns (pentru DJohnny):

Asta e o idee si mai proasta. daca nu ai observat, toata lumea care nu stie la ce facultate sa dea, da la drept. dupa primul an, un sfert renunta pentru ca este excagerat de mult de invatat (daca vrei sa ajungi un avocat bun). dupa ce termini trebuie sa faci practica vreo 2 ani pe langa un avocat si nu stiu daca esti la curent, dar pentru cei care nu au pile, cunostinte pe langa alti avocati, nu prea au nicio sansa deoarece nu te ia nici un avocat aproape si cei care te iau, iti cer sume exorbitante de bani sa te tina pe langa ei.

| Dana211 a răspuns:

In cea mai mare parte dupa terminarea facultatii de litere studentii se fac profesori

| iam2good2u a răspuns:

Practic: somer cu diploma.
teoretic: profesor de limbi straine, traducator, prostii din astea