| OchyDeViperă4Love a întrebat:

E adevarat ca americana se trage din britanica?

Răspuns Câştigător
| Schnitzel a răspuns:

Da.Defapt e cam aceeasi limba in afara de cateva diferente cum ar fi movie(US) - film(UK) sau center(US) - centre(UK) etc. Bineinteles ca difera si accentul, americanii au un accent mai greu de inteles, iar britanicii au un accent foarte curat.

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Sunt unele diferențe dar asta nu înseamnă că nu pot comunica foarte bine!
Pa, pa.

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns:

Da e adevarat.de fapt tot lb. engleza este doar ca, cu cateva modificari.

| Anche a răspuns:

Da oarecum! pentru cape coasta americii au locuit prima oara 13 colonii engleze! Dupa revolutia posesiunilor ele au devenit independente si au format un stat! vorbeau normal engleza britanica, locul de unde proveneau! cu alte cuvinte au format S.U.A. si au mai avut mici schimbari fata de engleza ritanica in limba lor adica engleza aericana!

| ɐɹıʌןǝ a răspuns:

Da,din british english(engleza britanică). Americana e puțin mai diferită, dar un englez britanic și un american se înțeleg chiar dacă americanul vorbește limba natală și englezul tot limba lui natală.