| Sticket a întrebat:

E la moda sa fii anti-social? din ce vad in jurul meu si pe internet asta reiese,e la moda sa fii timid,sa fii anti-social sa-ti fie frica sa vorbesti cu oamenii(in special cu fete).Mi se pare ca a ajuns un concept normal in societate ca e normal sa stai toata ziua in casa, sa fii timid(aici ma refer la timiditatea de ati face prieteni de a cunoaste oameni noi) si sa fii anti-social.

7 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Ma indoiesc ca e la moda acest tip de comportament. In general, e mult mai usor sa comunici si sa te exteriorizezi pe Internet, de aceea apar din ce in ce mai multe persoane cu astfel de probleme sau cu o personalitate similara. Sa fii timid sau introvertit este la fel de normal ca orice alt tip de trasatura de caracter/ personalitate, iar anti-social nu e tocmai cuvantul potrivit pentru a descrie o persoana de genul acesta - anti-socialii nu au probleme in a socializa, ba dimpotriva, sunt carismatici, manipulativi, se folosesc de ceilalti oameni pentru a-si atinge scopul, mint fara nicio remuscare etc., pe cand timizii au dificultati in a socializa si a se apropia de ceilalti, iar introvertitii pur si simplu prefera sa nu socializeze prea mult si sa isi petreaca timpul singuri.

| DracusorImpielitat a răspuns:

Bineinteles ca sunt o gramada de papagali care se dau anti-sociali pentru atentie laughing, se cred ei foarte smecheri, considera ca e foarte interesant. Si ma refer la ce am vazut pe internet, adica cum naiba sa spui ca urasti oamenii cand iti dai check in-uri toata ziua sau ai poze cu multi alti oameni?
Insa mai sunt si oameni care chiar au o retinere, de exemplu eu nu sunt foarte sociabila, imi e greu sa cunosc persoane noi, cateodata cand merg pe strada si vad un grup de adolescenti cam de varsta cu mine incerc sa il evit, de ce, nici eu nu stiu. Cum am mai zis, am o retinere in mine. Sau alta data, trebuia sa merg la un spectacol si trebuia sa ma intalnesc undeva cu o colega si tipa aia nu a mai venit si am vrut sa ma duc singura dar aveam un sentiment foarte ciudat sa ma duc in sala aia de proasta singura acolo si m-am enervat si am plecat acasa. Eu incerc sa ascund asta si e foarte greu de crezut despre mine avand in vedere ca eu sunt vazuta ca fiind indrazneata si cu tupeu (dar asta pentru ca nu imi e frica sa imi spun parerea). Si adevarul e ca nu prea imi pasa de chestia asta, asta este ceva ce nu cred ca pot schimba si nici nu vreau, asa evit sa cunosc tot felul de oameni falsi, dubiosi, probabil ca sunt asa si pentru ca nu prea am incredere in adolescenti de varsta mea, acum se barfesc intre ei si dau vina pe tine, mananca ***, etc.

| MaliciousDeath a răspuns:

Tot folosesti "anti-social" si nu cred ca inseamna ce crezi tu ca inseamna.
Si in general, cred ca doar ti se pare.Pe jumatate descrii o persoana introvertita iar in restul prezinti efectele societatii actuale asupra caracterului diverselor persoane.Si chiar nu ajung la partea cu "concept normal", ma depaseste.
Oricum, ce stiu eu. Spre deosebire de tine, eu ma tot impiedic de indivizi de genul #trist#boem#tigari#tumblr.Crema,iti spun eu.

| OMEGALIN a răspuns:

Si eu sunt o persoana mai timida, nu e o chestie la moda, dar eu nu pot sa fac un lucru pana nu ma gandesc de cateva ori la el, adesea ma contrazic singur si simt ca trebuie sa fac doar cele mai bune alegeri de aceea uneori prefer sa tac decat sa vorbesc in plus

| deliqventa13 a răspuns:

Eu ma consider o persoana timida, dar nu ma prefac, uneori comunic, alteori nu.Asa sunt eu.Dar in niciun caz nu sunt antisociala

| Winchester308 a răspuns:

Si zici ca-i mai normal ca niste oameni sa faca ce doresc alti oameni?
E normal doar atunci cand fiecare face ce vrea si traieste asa cum vrea.

| EllyClau a răspuns:

Stii..eu sunt o persoana timida, mereu astept sa fiu eu bagata in seama..eu nu prea bag lumea in seama fiindca ma blochez si nu stiu ce sa zichappy asta nu inseamna sa fi anti-social, tu confuzi total anti-socialul cu timiditatea. daca stai mult in casa nu esti anti-social, cel mai bine te-ai informa si o sa vezi ca t e inseli amarnic.