| RandomUserName12 a întrebat:

Deci chiar nu stiu ce sa mai fac, sunt intr-o depresie totala.
Ma rog. Ideea e ca sunt un baiat de 15 ani jumate, clasa a X-a, 1.80 m inaltime, arat destul de cecent (zic eu)
Problema este urmatoarea. Eu de mic am fost un baiat foate cuminte si cu aceast comportament imi este foarte greu
sa imi fac prieteni. La gradinita totul era ok ( din ce-mi aduc aminte). Pana aici bine trec in clasa I unde am nimerit intr-o
clasa care nu era cine stie ce. Ma rog si in acesti ani totul bine si frumos dar un lucru mi-a stricat orice sansa
de a socializa cu cineva. Colegii au inceput sa-si bata joc de mine absolut fara nici un motiv puteam sa stau in banca
fara sa deranjez pe nimeni sau sa scot un sunet dar tot dejeaba pentru ca mereu trebuia sa se gaseasca unul care sa ma ia in ras si de aici va
puteti da seama ca daca incercam sa imi fac un prieten, toata lumea ma evita si ma privea de parca as fi avut o boala sau
ceva de genu. Si asta doar din clasele mici. (1-4). Pe atunci mai ieseam si eu afara intr-un parculet mic care bineinteles
erau copii de varsta mea. Mi-am facut cativa prieteni totul bine, frumos, ma distram cu ei pana tot asa. si-au dat seama ca-s
mai linistit si de atunci mi s-a pus o anumita porecla. In acel parc mai venea si un coleg de clasa si uite asa. porecla
mea a ajuns sa fie cunoscuta si de colegii de clasa. Si de atunci absolut nimeni nu mi-a mai zis pe numele real pana in clasa a-6a
Atunci s-au mai linistit apele, iar in a-7a SLAVA DOMNULUI, am inceput sa vorbesc din ce in ce mai mult cu un om cu cap
care prin ajutorul lui am inceput sa ma integrez intr-un grup. Clasa a-7a si a a8-a au mers bine. vorba aia... macar un final bun sa fie.
CLASA A-9A. CE SURPRIZA! ^_^ O iau de la capat! Unde aici e si mai rau. La liceu pentru mine este un regulament ca sa
te poti integra ca baiat. Si nu e valabil doar la mine ci si la restul tarii. 1. Trebuie neaparat sa spui,, in @^&! mea"
la finalul fiecare propozitii pe care o zici. 2.Sa faci putin scandal la ore si in pauza ( daca stai cuminte la ore atunci esti varza clar, asta in cazul meu)
3. Sa fumezi sau sa-ti consumi banii de mancare pe orice altceva dar numai cu conditia sa-ti dauneze sanatatii. Tin minte ca in clasa a-9a, nu prea stiu cum am
ajuns la asta, dar s-a gandit unu' sa-i intrebe pe toti daca fumeaza. Cand a ajuns la mine si i-am raspuns,, nu" DECI VA
JUR, ATAT DE TARE DE IMI VENEA SA RAD LA CE FATA AVEA. rolling on the floor ERA MAI CEVA CA SI CUM L-AR VEDEA PE IISUS COBORAND DIN CER.
Sau in mintea lui,, WTF? CE SPECIMEN E ASTA?" Mda. Sau de ex mai discutau ei despre diferite petreceri la care
participau despre cate sticle de bere consumau si cand se adunau toti si desbateau acest subiect mereu trebuia sa se
gaseasca desteptul curului si sa ma bage pe mine in subiect si sa se amuze pe seama mea. Gen stiu ca de multe ori un coleg imi pusese intrebarea
,, Ba daca-ti aduc un pahar de vin, poti sa-l bei?" Raspunsul era logic da, adica ganditi-va si voi la 14 ani sa lesini de la un paharel de vin? pacat ca ei nu aveau suficienta minte cat sa se gandeasca la asta
La care odata vine unu si zice,, Ce-ai ba, daca-i dai la asta un pahar lesina aici pe jos". Deci eu sa mor de am gasit ceva amuzant in asta si nu inteleg ce ar fi rau daca nu consumi alcool in cantitati mari sau
droguri. Eu sincer cand ii vedeam in pauza adunati la tigara in clasa a-9a ffs. si eu eram ceva gen. wtf?

PARTE NEESENTIALA (poti sa treci peste ea)

Ma rog. din cauza lor, a anumitor materii si altele, m-am transferat la alt profil. (acum in clasa a-10a) Am vazut
pe site-ul liceului ca in clasa mea erau destul de multe fete (undeva la 20 de fete si 7 baieti) si eu in gandul m-am mai linisit. adica
fetele sunt mai cuminti decat baietii, nu? (sau cel putin asa ar trebui -_- ) Vine prima zi de scoala.
Am gasit 4 din fetele din noua mea clasa. Anyway, stam noi ce stam, ele vorbesc intre ele, eu ca prostu stateam in lumea
mea. Pana cand zice directoru' fiecare la clasa lui, multa bafta etc. Si ele fiind un metru sub clanta e creu sa le urmezi
prin multimea aia. Oricum mi-a luat undeva cam la 10 minute sa gasesc sala( nu ca asta ar fi fost o problema).
Si cand am intrat in clasa, se putea vedea clar pe fetele lor ca erau ceva gen ( AHAHAHHA CE PROST CUM SA NU GASESTI SALA rolling on the floor)
(noroc ca era diriginta in sala ca altfel, nici nu voiam sa ma gandesc cum ar fi reactionat)
Iar eu in minte mea eram,, Mai perfect de atat nici ca puteam sa incep a 10-a" Peste toate astea, fiindca am intrat
ultimul, logic ca nu aveam dreptul sa imi aleg un loc unde sa stau iar atunci am nimerit si cu una in banca care nici naiba nu ar sta cu ea. Deci va zic eu. mai bine priviti in interiorul
unui om atunci cand este intr-o operatie decat sa te uiti la fata ei. Ma rog. Ne preda diriginta cartile iar eu fiind
mai pe la sfarsitul catalogului am decis sa iau putin cartea ei de geografie si sa ma uit in ea. La care ea ma intreaba
,, Iti place geografia". Iar raspunsul meu a fost,, da, imi place foarte mult, anul trecut am avut media 10". Urmatoarea secunda, capul ei, direct la colega din spate
-Fata lu' asta ii place geografia.
-Serios fata?
-Da fata.
(alt motiv de barfa, alt motiv de ras. GENIAL! HAI SA AFLAM MAI MULTE DESPRE PROSTUL AHM. OPS VROIAM SA ZIC COLEGUL NOU)
(bine. nu ca ar fi zis ele asta dar nu inteleg de ce erau asa)
Mai vorbeau si in soapta (cica.), iar ele credeau ca nu aud.
Ma rog... a doua zi de scoala tot la fel stau lipit de banca fara sa scot nici un sunet. Fata de langa mine si cele din spate
Ce sa vezi. vorbarete dupa care ma intreaba colega de banca :,, Tu de ce nu vorbesti?" Deci. cred ca mai bine imi iau un pistol
si ma impusc decat sa mi se puna intrebarea asta. ( Nu am dat raspunsul asta, dar asa am zis in gand) Sau de un baiat :,, Da ce nu vii afara?" Da fratele meu hai afara impreuna
cu ceilalti sa vorbin sa ne cunoastem mai bine si dupa ce iesim de pe usa clasei sa va comportati ca si cum nu as fi langa voi...
sau ca si cum nu ati sti cine sunt. GENIAL! Mai tin minte ca inainte primei ore de pshihologie, deschideam cartea si CITEAM
nu faceam nimic altceva. Si ghici ce iar barfa, subiectul? Eu. desigur ^_^, se putea altcineva? Sau, eu de felul meu nu pot sta mult timp cu ambele maini pe banca. Deseori, mai ales la orele plictisitoare sau la ultima/ultimele ore pun cotul pe banca, mana ridicata in sus, si in palma pun capul. Ma observa una cu ochiul ei de soim.,, ia uite fata ce fel sta ala ahahahahhah" Si nu, nu sunt de aia
care se chinuie sa treaca clasa, din cate am aflat eu de la diriginta toti au avut media peste 8. Nu ma deranjeaza ca fete sunt vorbarete
si discuta foarte des intre ele ci ma deranjeaza subiectul lor de discutie. Adica de cele mai multe ori vor sa vorbeasca dar nu au despre ce. HAI FATA SA VORBIM DESPRE X CA EL E PROST SI NOI PRINTESE (bine. in contextul asta, nu sunt eu x, din fericire laughing) )

PARTE ESENTIALA!

Ce as putea sa fac? Acuma multa lume mi-ar zice, sa-i ignor sau alte chestii, sa ies si sa cunosc oameni noi
dar degeaba pentru ca o sa se intample aceeasi poveste.
M-am satura totusi sa fiu luat in ras, vreau sa am prieteni, vreau sa am si eu pe cineva cu care
sa ies in oras sa ne distram, m-am saturat la MAXIM sa stau in casa cu cartile in fata si dupa la pc unde nu prea am ce face
, oare chiar nu mai exista oameni cu bun simt si care gandesc ca mine? Gen. sa fiu eu insumi si sa fiu acceptat de ei, si sa ma priveasca ca un om normal nu bataia lor de joc. Poate ca da, dar le este teama
sa-si dezvaluie adevarata identitate tocmai de teama aceasta. de a fi luati in ras.Adevarul este ca
multi cedeaza si se comporata ca restul numai ca sa fie acceptati in societate, dar uite ca eu nu am sa o fac. De ce sa fiu si eu ca altii cand pot sa fiu ca mine? Sunt sigur ca macar o persoana care citeste asta se afla in categoria asta care face
misto de altii si se intreaba de cei mai retrasi de ce sunt asa? Pai uite ca ati aflat raspunsul. Si nu e vorba ca-s timit sau alte chestii ca daca eram timid si anti social, nu aveam dorinta asta de a iesi afara, de a cunoaste cat mai multe persoane dar cand vad ce fel de persoane exista. si atat timp cat lumea te ia in ras si-si bate joc de tine, credeti-ma ca-mi piere tot cheful. Se mai mira unii ca nu prea ies din casa dar intrebarea e cu cine? Cu prieteni? Eu din cate stiu, prietenii
sunt persoane cu care ai multe lucruri in comun, care te poti baza pe ei si care te ajuta la nevoie, nu fix opusul. Oare chiar asa a ajuns societatea? Ca baiat trebuie sa fumezi, sa folosesti,, in @&*! mea" in fiecare propozitie, Sau cred ca e interzis sa zic,, ce faci Andrei"? Trebuie sa zic,, ce faci co@ie?". Sau e neaparat si consumul de groguri, sa fac minim 50 de absente pe semestru, sa fac scandal la fiecare
ora si sa trec cu media 5 la toate. Eu. sincer cam asa vad lumea din ziua de azi si nu poti zice ca tot ce am zis eu nu este adevarat.
Cel putin 80% din ce am zis eu, e adevar pe care pur si simplu nu-l poti nega. Si mersi ca ati citit romanul laughing. Acuma daca mi-ati putea da si un sfat.

7 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Primul sfat:
Baga-ti p***, c****! laughing

Asa, deci lasand gluma, asa e peste tot, toti care fac panarama si chestii de astea se cred smecheri si nu ii inteleg pe cei care stau mai seriosi, desigur au si ei dreptatea lor, dar nu asta e problema.
Problema ta e urmatoarea:Te victimizezi prea mult, vrei sa ai prieteni, dar nici macar nu incerci...
Ce ai de pierdut daca iesi cu ei? Da, la inceput nu o sa prea vorbiti multe ca nu o sa aveti subiecte comune, dar cu timpul o sa vezi ca apar oportunitati sa intrii si tu in vorba cu ei, si uite asa o sa te imprietenesti.
Ca ceilalti fumeaza, nu e problema, oricum toti ar vrea sa se poata lasa. laughing
Eu spre deosebire de tine am fost intr-o pozitie as putea sa povestesc dar nu cred ca are rost.
Pe scurt trebuie sa profiti de oportunitati, te cheama cineva afara, du-te ce daca nu prea ii cunosti, o sa vezi ca o sa vina momente cand o sa poti sa intrii si tu in conversatie si cu timpul o sa te acomodezi in gasca lor, eventual daca vezi ca nu ai ce cauta in acea grup iti cauti altul mai ok, nu e problema, nu ai ce pierde, de cat sa stai in banca mai bine schimbi grupurile pana-ti gasesti unul.
Daca stai sa ii analizezi pe toti, ramai singur, pentru ca nimeni nu e perfect, trebuie sa stii sa-ti urmaresti interesele cat sa-ti fie tie bine, pana la urma asa e in viata...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mama cat mi-a placut romanul asta! Savuros de-a dreptul. laughing

Stiu ce zici, simti. Eu imi gasisem pe cineva in clasa pe aceiasi lungime de unda chiar daca noi, puse una langa alta, eram la poli opusi.

Nu fi retras, incearca sa vorbesti, sa cunosti. Ori cine are lucruri in comun, si stiu ca uneori decat sa vorbesti banalitati mai bine te lipsesti dar altfel n-ai cum sa sapi si sa ajungi la ceva mai interesant, poate cu unele persoane ai lucruri in comun.

Eu mereu am zis ca n-am ce vorbi cu pitipoanca clasei, aia in afara sa se creada printesa nu stia cand era toata lumea, dar cand am ramas noi doua am aflat ca-i place si ei sa citeasca, ca ne uitam la acelasi seriale. Nu-i dracu' atat de negru precum zic unii. laughing

Si nu trebuie sa te schimbi pentru nimeni, si tu stii asta, esti fain ce mai. laughing

| Ecaterina2016 a răspuns:

Am incercat sa iti trimi mesaj in privat dar nu am reusit. Interactioneaza cu oamenii ca sa inveti de ce fel de tipologii si caracteristici sa te feresti si de asemenea sa inveti si lucruri pozitive.
Nu uita ca valoarea unui om este cea pe care i-o dai tu, indiferent ce este acel om sau crede ca este.
Daca poti tu sa imi scrii in privat nu ezita. Stay strong happy

| Tentacle111 a răspuns:

Sincer, chiar mi-a placut ce ai scris laughing parca citeam vreun roman sau o povestire interesanta. Ce ai spus tu acolo e...complicat. Nu pot spune ca am fost in aceeasi situatie, pentru ca nu am fost. Nu am intalnit astfel de persoane de care zici tu si nici nu imi doresc sa intalnesc. Daca ai fi in clasa mea, te-ai integra perfect. E vorba si de bunul simt...pe care multi, aparent, nu il au. Incearca sa gasesti pe cineva care e la fel ca tine, trebuie sa gasesti. Nu ai nevoie de sute de persoane langa tine, ai nevoie doar de una si aia sa fie adevarata happy.

| Andrei277 a răspuns:

Well si eu am avut colegi de genul, care erau super prosti si cum sa o zic, la un nivel mai scazut, sa zicem ca nu trebuie sa te cobori la nivelul lor, si daca se leaga de tine sau ceva, raspunde inapoi, nu trebuie sa te lasi calcat, pentru ca o sa iti vada slabiciunea, si eu m-am transferat acum in a 12-a (si toti fostii colegi mi-au spus ca nu o sa ma acomodez etc etc etc) si aici in clasa noua dat de oameni mult mai ok, decat cei de dinainte ( m-am transferat ca nu am vrut sa dau bacul la mate,) chiar imi pare rau ca nu m-am transferat mai repede, am intrebat pe fiecare in parte pe Facebook,. ce crede despre restul si mi-au spus chestii despre ceilalti si stiu cum e fiecare (2 sunt maritate, una sta cu unu de 43 de ani) DAR CUI II PASA? :~_) oricum, cum am mai spus nu trebuie sa te lasi calcat, daca auzi ca te barfesc te prefaci ca le ignori sau chestii de genu, ESTE NORMAL SA TE BARFEASCA CA ESTI NOU, TOTI SUNT GEN OMG OMG si te analizeaza din cap pana-n picioare incearca sa vorbesti cu toti si vezi cu cine ai cele mai multe chestii in comun si da sincer, e mai naspa sa ai mai multe fete in clasa si eu am avut asa in fosta clasa, ele barfesc etc etc, baietii nu fac asa si nu sunt inividiosi unii pe altii, crede-ma, oricum bafta!

| Anaagent007 a răspuns:

Am.stat ca proasta sa citesc tot eseul asta si raspunsurile kilometrice de la toti si de abia la final am.vzt ca s din 2016, of of of

| Clickerul12 a răspuns:

Cam in aceeasi situatie sunt si eu, dar putin mai necomplicata, in sensul ca sunt retras si nu ies cu mI nimeni pe afara deoarece trebuie sa fiu altfel in preajma acelor persoane.