| lory_7532 a întrebat:

E mai bine sa inveti din greselile tale sau din greselile altora?

14 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Poate sa iti zica tie cineva ce ti-ar zice si sa iti povesteasca din experienta lui.
dar degeaba.ca pana nu patesti si tu nu te lasi.si de abia dupa ii dai dreptate pers respective.
dar niciodata nu trebuie sa faci aceeasi greseala de doua ori.tre sa inveti din ea.

| Lora a răspuns:

Oooo ce destept ar fi omul daca ar invata din toate greselile omenirii, dar stii cum e cand intervine incapatanarea? Parca e altfel cand o simti pe propria piele, asa-i omul din greseli invata.

| Crisu a răspuns:

Din ambele, doar ca de obicei omul nu realizeaza o greseala decat atunci cand i se intampla lui ceva, pe propria piele.

| vreauTotulSauNimic a răspuns:

Mai bine din ale altora, ca sa nu le simti pe pielea ta. Dar daca ti se intampla tie, parca e si mai bine pentru ca atunci o sa ai grija mai mult pe viitor ca sa nu mai faci aceeasi greseala.

| lovenotsex a răspuns:

Ar fi ceva daca ai reusi sa inveti doar din greselile altora, nu ti-ar mai fi rau. Dar pana nu o simti greseala pe pielea ta nu prea ti cont, dar atunci cand ai de suferit tu insuti iti aduci aminte pentru ca a durut.

| MaDa_4027 a răspuns:

Pai si din greselile tale si din a altora(inveti din ce a gresit el, si tu sigur nu vei repeta)

| byoana a răspuns:

Din greselile tale inveti mult mai bine pentru ca ai simtit pe pielea ta durerea cauza de o anumita greseala, dar daca inveti din greselile altora nu sti cat de mult au suferit din urma acelor greseli.

| Ana_1799 a răspuns:

Eu zic ca e bine sa invatam si din greselile noastre dar si din greselile altorabig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai usor pentru tine este sa inveti din greselile altora. Dar nu este acelasi lucru ca si cum ai invata din greselile tale. Cand ii vezi pe altii ca gresesc, nu simti dezamagirea sau durerea lor. Tu vezi totul din exterior. Daca patesti tu asta, deja se schimba lucrurile si o sa fii mult mai atent pe viitor. Cel mai bine inveti din greselile tale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de la o persoana la alta, lory. eu, de exemplu, invat mai bine din greselile mele. nu stiu, imi intra la cap mult mai usor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cati dintre noi invatam din greselile altora?
Nu poti vorbi despre ceva ce nu simti. La fel nu te poti feri de ceva ce nu cunosti.

| ionela1560 a răspuns:

Da e bine pentru ca inveti si din greselile si din greselile altora pentru ca sti ce te asteapta pe urma

| Ana_5782 a răspuns:

Din greselile tale inveti nu din greselile altorawinking

| DontBeSad a răspuns:

Din amun2