| alexalx1234 a întrebat:

E normal ca părinții să nu mă lase să am relație la 18 ani?

32 răspunsuri:
| Plato a răspuns:

Da.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Nu este. Ar trebui sa-ti ofere putina libertate, nu mai esti un copil.

| Clytia a răspuns:

Nu

| Eireann a răspuns:

Nu cred ca varsta e motivul ci mai degeaba scoala, bac-ul. Nu vor sa ai alte preocupari. Nu stiu daca e normal dar atat timp cat esti dependent de ei financiar si material degeaba esti major, pot sa emita pretentii de genul asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este 100% anormal, crede-mă. Nu este normal deloc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

Da? Ție ti se pare normal?

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Bineînțeles.
Dar am vazut ca ai si tu 18 ani, deci nu ma astept sa intelegi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E normal sa nu-ti doresti relatie cat timp stai cu parintii

| zuppyby a răspuns:

Depinde: daca partenera ta este una cu caracter, nu e normal atat timp cat te ocupi si de scoala, dar daca partenera ta este una obraznica, mi se pare corecta decizia parintilor tai...

| Andreeush a răspuns:

Fiind majoră nu prea au dreptul să îți interzică însă atâta timp cât încă locuiești cu ei trebuie să îi asculți.

| alexalx1234 explică (pentru zuppyby):

Nu au cum sa stie cum este partenera mea cand nici nu ma lasa sa vorbesc cu fete...

| zuppyby a răspuns (pentru alexalx1234):

Cum sa nu te lase sa vb cu fete? ......Asta nu e normal

| zuppyby a răspuns (pentru zuppyby):

Vezi ca te-am adaugat la prieteni poate vb acolo.

| Raven a răspuns:

Și ce motiv/explicație ți-au oferit? De ce nu e lasă nici măcar să vorbești cu fete?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dta și părinții formați o mică lume, acolo unde locuiți.
Această familie este în evoluție de când te-ai născut.
Atunci erai 100% dependent de ei.
Ca să îți împlinești menirea în viață trebuie să devii treptat independent și responsabil de acțiunile dtale, de soarta ta.
Asta trebuie să se întâmple încă de când ești împreunp cu ei.
Dta nu poți trăi la nesfârșit sub controlul și interdicțiile impuse de ei.
Astfel ei trebuie să înțeleagă asta. Unica modalitate ca ei să înțeleagă asta, este să discuți cu ei aceasta. Trebuie să discuți rezonabil ca un om matur de 18 ani. Asta este soluția.

| AC4S4 a răspuns:

Spunea cineva ca ar fi bine ca varsta majoratului sa fie la 21 de ani, precum in SUA. Sunt unii oameni care la 18 ani decid sa se lase de scoala si sa se mute cu partenerul. De ce? Pentru ca sunt majori, pot face ce vor.
Eu as fi de-acord cu varsta asta. La 18 ani nu te poti numi adult. Esti intr-o perioada de tranzitie de la adolescent la adult.
Cred si ca relatiile sunt doar pentru adulti. Pentru ca relatiile sunt cumva premergatoare casniciei.

Deci, intrucat nu cred ca ai vreun plan sa te si casatoresti, nu vad de ce ai vrea o relatie si vad normal faptul ca parintii tai sa nu te lase sa ai o relatie.

| Frank51 a răspuns:

Este normal sa le pese de tine. Daca ai facut ceva sa le pierzi increderea atunci ei trebuie sa aiba grija de tine. Daca le ofereai increderea, nu mai stateau dupa tine si nu isi faceau griji, dar ai esuat acel test.

| Violleta2022 a răspuns:

Da-mi voie sa ma indoiesc ca te tin parintii legat de piciorul patului sau incuiat in dormitor.
Doar in asemenea cazuri, ai putea afirma ca nu te lasa parintii.

| alexalx1234 explică (pentru AC4S4):

La cum ii stiu, nici sa ma căsătoresc nu o sa ma lase.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Omule la 18 ani ești major. Știi ce. Nu are rost sa îmi dat capul cu voi. Dacă tu vrei sa ai o relație la 18 ani și părinții nu te lasă problema e la părinți

| Celcestietot a răspuns:

Nu este normal. Probabil sunt mai de moda veche sau te stiu pe tine drept o persoana mai "dezlantuita"... cine stie.

| RainmakerX a răspuns:

Daca ai bacul anul viitor atunci e ok dar daca e acum atunci abtine-te putin. O relatie (care cel mai probabil nu o sa fie pentru totdeauna) ar valora in cazul de fata mult mai putin decat viitorul tau.

Bacul este el simplu insa daca nu il iei te condamni la o viata foarte naspa.

| Emazio a răspuns:

Nu, o sa iesi in viata cu un handicap si o sa iti fie mai dificil sa ai un partener atunci cand o sa poti. Eu cred ca un tanar ar trebui sa aiba o relatie din adolescenta.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Am sa iti spun o replica dintr-un film:
Cand am implinit 18 ani nu am avut motiv de bucurie, BA din potriva am fost cel mai trist om de pe pamant si sti de ce pentru ca eu in sinea mea sti-am ca ma lupt cu viata si saracu tata mi-a spus doar atat "Bine ai venit in jungla baiete, DAR nu uita din viata scapa cine poate, nu exista decat doua variante inainte s-au sus sti tu unde."

| m1dn1gh7 a răspuns:

Dar de ce trebuie sa afle?

| alexalx1234 explică (pentru RainmakerX):

Anul viitor il am.

| Joyfetih a răspuns:

Nu nu este normal, apropo am primit mesajul tau in legatura cu anxietatea sociala dar nu imi permite TPU sa iti trimit mesaj inapoi pentru ca nu sunt membru senior, fa-ti un insta sau ceva si iti pot da sfaturi acolo.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru alexalx1234):

Parintii tai sunt fanatici religiosi in puii mei? Ai de ***...

| chuckmanson a răspuns:

WTF, ce părinte mai face asta în 2019? Nici în Arabia Saudită nu cred că mai există așa ceva. Oricum ai 18 ani, ce îți pasă? Nu e ca și cum te vor crucifica dacă află că ai dat un mesaj unei fete. Fi și tu rebellaughing

| geanina7990 a răspuns:

Nu este normal..gen... ai 18 ani esti pe picioarele tale faci ce vrei numai depinzi de parinti tai.