| Brasoveanu_5018 a întrebat:

Vi se pare corect/normal ca parintii sa se bafe intr-o relatie a copiilor sau sa ii lase in pace, eventual un sfat din cand in cand. ce preferat?

Răspuns Câştigător
| Mao a răspuns:

Am avut relaţii şi părinţii mei au aflat abia după ce ele s-au încheiat. Nu am nici măcar cea mai mică intenţie să le spun de-o relaţie pentru că sfaturi nu mi-ar da (aşa sunt părinţii mei, mai închişi, mai... tăcuţi?) şi ar începe eventual să comenteze.
E preferabil să-mi ţin gura închisă. Eventual, dacă relaţia se dezvoltă şi ajungem la una serioasă, vor afla şi ei, până atunci prefer să trăiesc în linişte.

6 răspunsuri:
| Dina a răspuns:

Depinde de care relatie...dar mai bine e sa-i lase in pace,oricum daca gresesc ei sufera, nu parintii, daca fac ceva bun e pentru ei nu pentru parintii.Cunosc un proverb mai vechi:"Cum iti asterni, asa dormi"!

| mrclaust a răspuns:

Preferabil sa ii lase in pace poate doar sa le aminteasca ca nu merita sa tii supararea daca e un prieten bun, si ca viata nu se termina de la o relatie pierduta.

| ioanais a răspuns:

Depinde foarte mult de situatie. In primul rand, depinde de varsta copiilor, sa spunem ca in discutia de fata vorbim deja de un cuplu casatorit sau intr-o relatie de lunga durata. In general, cred ca e de preferat ca parintii sa aiba o astfel de relatie cu copiii incat sa simta copiii ca pot si vor sa discute cu parintii despre relatiile lor si sa le ceara sfaturi in ideea ca au o experienta de viata din care au ce invata.
Modul si intensitatea implicarii parintilor in relatiile copiilor, in afara situatiei in care vine din partea copiilor (adica atunci cand "se baga" in relatia copiilor), depinde foarte mult de la familie la familie si de la caz la caz. Daca parintii observa ca sunt probleme in relatie, pot incerca sa ajute dar in primul rand prin intrebari pentru ca de multe ori o situatie nu este ceea ce pare. Si abia apoi prin sfaturi. De cele mai multe ori problemele dintr-o relatie se rezolva daca sunt discutate cu o persoana sau persoane de incredere care sa ofere un punct de vedere obiectiv asupra problemei. Aici se pune intrebarea in ce masura parintii reusesc sa priveasca problemele din relatia copiilor in mod obiectiv si in ce masura au tendinta de a tine cu copilul lor, indiferent de realitate.

| Mistyk a răspuns:

Mai mult sai lase in pace dar daca ai o problema sa apelezi la ei asta e parerea mea... sper ca te-am ajutat :X:XFUNDA?:X:X

| sweetgirlroxy a răspuns:

Sa ii lase in pace ca sa invete din greselile lor, nu din a altora

| nikolas25 a răspuns:

Sa nu se bage in relatie si daca e cazul sa le deie un sfat. ca de la parinte la copil. dar nimic mai mult.