| mapispeviata7 a întrebat:

E ok sa beau energizante? Adica am unele zile cand beau vreo 5-6 energizante, uneori chiar si mai multe, oricat as vrea sa ma opresc imi e imposibil pentru ca sunt dependenta de ele de vreo 2-3 ani daca nu chiar 4

Răspuns Câştigător
| Jokers666 a răspuns:

Salut! Pai consumul de energizante nu este indicatat în cantități prea mai ca iti poate afecta inima și o sa te confrunți cu astfel de cazuri sau poate mai rău apariția unui infarct nedorit tu ai de suferi.Eu iti recomand sa lași energizantele și m ai bine consuma apa și sucuri naturale... nu acidulate ca nici alea nu sunt bune.Gandeste te la sanatea ca dacă ești un copil tu o sa ai probleme pe viitorul apropiat.Ai grija de tine și i-a o decizie bună!

| mapispeviata7 explică (pentru Jokers666):

Multumesc.

| dullcat a răspuns (pentru Jokers666):

Sucurile naturale sunt doar un rau mai mic decat energizantele.Cand le storci in aparat si pulpa e indepartata ramane numai glucoza care se duce direct in sange si e perceputa exact ca lichidul unei doze de energizant.Fructele trebuie consumate intregi in majoritatea timpului.Altfel nu rezolvi nimic, e ca si cum doar bei energizant mai scump, plus ca ai si treaba in plus de spalat la chiuveta.

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Consiera-te norocos ca mai esti in viata, ca da la atatea energizante poti face infarct si murii, in cateva secunde.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Bei 6 energizante pe zi si ne mai scrii inca?

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu e ok deloc.Cu cat bei mai mult cu atat creierul si implicit corpul se obisnuieste cu doza, apoi fiind necesar sa maresti cantitatea pentru a te satisface.Zaharul chiar este un drog, doar ca legal, din nefericire pentru sanatate.

| Hyperion7 a răspuns:

Nu e ok,o sa dezvolți probleme cu inima,asta-i clar.
Pentru că ce bei tu este zahar cu apa, iar atâta cantitate cel mai sigur te va omorî, fie încet, fie subit, din păcate.
Poți muri instant, fiindcă poți face un infarct și cam asta e.
Încearcă să eviți căutând alternative precum sucul natural de fructe sau fructe și poate așa se mai inhibă dependenta.

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Nu sunt bune energizantele

| Ilovedinero a răspuns:

Nu e ok frt, dacă bei 2-3 pe an aia e dar dacă bei 5-6 pe zi peste 1an 2 vei avea pietre la rinichi, palpitații în somn, probabil și obezitate, creierul îți va fi afectat și psihic din cauza dependentei și orice vei face pentru bani vei face pentru energizante.Niciodata nu e prea târziu sa scapi doar cs acum poate fi mai ușor, poți de ex vreo 2 sapt sa stai cu 4 pe zi, următoarele 2 săptămâni cu 3 și tot asa. Bunicul s-a lăsat de fumat după 23 de ani de dependenta, orice se poate, e vorba sa vrei și sa fi ambițios în viata

| OSLOMELBOURNE a răspuns:

Ești norocoasa ca mai trăiești

| Elena093 a răspuns:

1 energizant= 4 cafele mari + zahar
Nu e prea indicat. Ar trebui să consumi mai puține.