| Disiertre a întrebat:

Efectiv am o voce de copil, la 17 e subtire si e ca la un copil din ala de 12 ani si am momente cand ma doare in gat cand vorbesc si mi se poate face mai groasa ca un bas dar nu pe mult timp si mai pot răguși sa mi se faca vocea ca pe unt, sa raman fara bas cand vorbesc. Asta e mai mereu.

3 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Ai pe net exercitii de vorbire pentru problema ta, in mare parte se spune sa vorbesti din piept, nu din gat, daca are sens ce zic, cauta si vezi singur.

| Violleta2022 a răspuns:

Pai, schimbarile de voce nu se intampla in acelasi timp la toti baietii, ci in functie de cat de dezvoltat este fiecare adolescent si de perioada cand intra acel baiat la pubertate.

| lpavel a răspuns:

Cam enervant numele tau de utilizator ca nu stii daca te adresezi unei fete sau unui baiat si trebuie sa scrii 2 raspunsuri! Schimba-ti numele sa se vada daca esti baiat sau fata, sau pune-ti o poza de profil de fata daca esti fata sau de baiat daca esti baiat!
Deci daca esti fata, nu te complica si sa nu-ti pese ca de obicei fetele au vocea mai subtire si nu deranjeaza asta pe nimeni!
Daca esti baiat atunci da, asta e o problema dar minora pentru ca peste 2-3 ani devii adult in toata firea si se ingoasa vocea automat, pana atunci obisnuieste-te cu ideea nu ai ce face!