| Riza a întrebat:

Ei bine.pentru inceput asi dori sa va rog sa cititi si sa nu va speriati in momentul in care veti vedea ca povestea este prea lunga, poate va parea frumoasa sau pur si simplu infantila dar chiar simteam nevoia sa vorbesc cuiva despre asta si sa aud pareri.
Deci sa incep cu inceputul…inceputul fiind in clasa a III-a cand la noi in clasa a ajuns un baiat nou, la varsta aceea prima mea parere a fost ca e dragut. Am vrut s ail cunosc, era destul de trist si retras. Majoritatea il considerau ciudat, dar simteam ceva frumos in legatura cu el asa ca m-am apropiat de el si i-am vorbit, dupa ce am aflat lucruri ca numele, data nasterii…chestii de baza, el a lasat capul in jos si m-a intrebat daca mie mi se pare ca e ciudat si eu a zis ca nu si chiar daca ar fi ce este rau in asta? Fata i s-a luminat si ochii I sau inlacrimat, aceasta a fost o imagine pe care nu o voi uita niciodata. Pe parcrsul urmatorilor 5 ani am ajuns cei mai buni prieteni si sa avem o multime de aventuri amuzante impreuna. Amandoi avem in momentul de fata 15 ani, ciudat este faptul ca suntem nascuti in aceeasi zi. El este un baiat sau mai bine zis o fiinta prfacta, prea frumoasa, desteapta si cuminte pentru un om. Ma consider inca asa de norocoasa fiindca sunt singura pe care a acceptat-o ca prietena si pe care o baga in seama, restul lumii il considera in continuare ciudat fiindca nu iese cu restul vagaontilor din cartier, mai bine zis ca nu este si el unul dintre ‘’smecheri’’. Dar multe fete sunt indragostite de el, dar mereu le refuza. De asta mi se pare minunat ca il am ca prieten tinand cont ca nici eu nu sunt prea bagata in seama. Intr-o zi m-am hotarat sa il intreb dc este mereu asa de trist. Eram la malul Dunarii, razele soarelui se reflectau asa de frumos din apa pe fata lui alba si perfecta si frunzele salciei sub care ne asezasem ii fluturau pe obraji ascuzandui lacrimile pe care eu nu le observasem. Atunci am aflat o poveste ce nu o puteai auzi decat in filme. Am aflat ca parintii sai fusesera ucisi cand el avea varsta de 6 ani, cand casa sa a fost jefuita. Era noapte si deodataa auzit cainele latrand, imediat cainele a scos un sunet ca si cum ar fi fost lovit si s-a facut liniste. A coborat jos si vazuse doi mascati, unul avea un cuti in mana si altul avea intr-o mana bijuteri iar in alta o sabie plina cu sange. In mijlocul sufrageriei era o balta de sange, cainele era mort. Mama si tatal sau au coborat se verifice ce se aude. Mascatii ii luasera tatal la bataie injunghiindul si mama sa il luase in brate plangant si l-a dus incet spre bucataria ce avea iesire la gradina. Usa ramasese deschisa. I-a spus ca totul va fi bine, sa iasa din casa si sa fuga repede la matusa sa ce locuia la doua strazi. L-a impins, si cand s-a intors cu fata spre ea a vazut monstrul cu sabie infingand arma in pieptul mamei sale. Ramasese blocat si ii era frica sa nu moara in acel moment, a luat-o la fugaspre casa matusii plangandin hohote. Imi povestea totul plangand asa ca l-am rugat sa se opreascasi m-a bufnit si pe mine plansul. Apoi a spus ca aproape in fiecare noapte de atunci isi vedea din nou si din nou mama tatal si cainele ucisi. Atunci am inteles dc avea cearcane, fiindca prefer sa nu mai doarma decat sa ii vada din nou. Deodata m-a luat in brate si a spus: ‘’Multumesc ca mi-ai adus lumina in viata!’’L-am strans si eu in brate. M a simteam minunat sa stau cu capul la pieptul sau, ii puteam simti mirosul dulceag de trandafiri. Mereu mirosea asa dar acum eram la el in brate…deodata din gura mi-au iesit cuvintele ‘’TE IUBESC!’’. Si adunci am vazut ochii sai caprui stralucitori apropiinduse si am primit primul meu sarut… credeam ca este doar un vis si nu voiam sa ma mai trezesc. Dar acu problema mea adevarata este ca el la liceu se va muta in alt oras si nu se va mai intorce, peste doua saptamani il voi pierde si nu mai am ce sa fac

2 răspunsuri:
| Amy a răspuns:

Buna! Poti tine legatura cu el la telefon, intalniri in week-end, internet. Daca te iubeste va face orice sa fie aproape de tine, si sa te intalneasca. Bafta!

| BlueR a răspuns:

Mi se pare povestea fake. Prea multa drama bagata in poveste, multe cuvinte fara rost gen: "si deodataa auzit cainele latrand, imediat cainele a scos un sunet ca si cum ar fi fost lovit si s-a facut liniste" si altele.

Pe de alta parte, sa zicem ca nu e fake. cum zice si Amy, il poti vizita, va puteti intalni, telefon, internet, etc. Daca tu il iubesti, nu va sta in cale distanta. big grin