| Jokerashul a întrebat:

Este adevarat ca daca bei doi sau mai multi litri de lapte pe zi, te ingrasi? Eu nu beau apa, nu imi place, am fost obisnuit cu suc dar de la un timp nu prea mai beau ( cam o luna ) pentru ca am inlocuit cu lapte.Dar, am auzit acum ca si laptele ingrasa

Răspuns Câştigător
| DarkAngelz a răspuns:

Nu dar te sfatuiesc sa nu mai bei atat dar.....eu beau 1 l/zi si sunt subgreutate cu vreo 7 kile

11 răspunsuri:
| SpitalulDeGlumeti a răspuns:

Orice ingrasa daca nu facem miscarewinking

| Jokerashul explică (pentru SpitalulDeGlumeti):

Ha, frate eu fac sport de performanta, daca asta a vrut sa fie o ironie, imi pare chiar rau de tine pentru ca sunt sigur ca nu arati nici pe departe ca mine asa ca lasa ironiile sau sarcasmul de birou.

| Jokerashul explică (pentru SpitalulDeGlumeti):

Vreau raspunsuri de la oameni care inteleg intrebarea.Raspunsul n-are nici o legatura. Sper ca nu te superi dar daca vrei sa ma ajuti, apreciez enorm daca nu, asta e.Nu imi trebuie vorbe marete...Si apropo, daca mananci numai mere iti garantez ca nu te ingrasi dar mori de anemie intr-o luna doua...O zi cat mai placut si multa sanatate in continuare!

| Jokerashul explică (pentru DarkAngelz):

Ok, o sa incerc sa reduc din lapte, dar nu stiu cu ce sa inlocuiesc.

| SpitalulDeGlumeti a răspuns (pentru Jokerashul):

Ha! varule, daca faci sport de performanta ar trebui sa stii cate calorii are un litru de lapte si daca faci sport de performata sti ce trebuie sa faci ca sa nu te ingrasi orice ai manca, asa ca n-o mai da sucita ca nu tine, cu ce crezi ca raspunsul meu a fost unul dat la misto?

| Jokerashul explică (pentru SpitalulDeGlumeti):

Nu frate, nu stiu, ca nu sunt nutritionist, si nici n-am bani de unul sa imi explice si sa imi faca program pe grupa sanguina si asa mai departe.De aia am intrebat ca stiu ca sunt oameni aici care chiar se pricep la chestiile astea alimentare.De ce ii dat la misto? Deoarece nu are aproape nici o legatura, nu da nici o informatie concreta si mai grav nici nu prea are sens.Asta vad eu si asta am dedus ca ii dat asa ...sa facem misto de oameni cu probleme supraponderale sau mai stiu eu ce...Eu chiar fac de 2 ani, arat bine, nu sunt gras deloc, putin striat, recunosc nu mult si ii multumesc lui Dumnezeu ca pot sa fac sport, dar asta nu imi da dreptul sa critic sau sa ironizez persoanele supraponderale.

| SpitalulDeGlumeti a răspuns (pentru Jokerashul):

Nu ironizez pe nimeni omule, dar tu ai scris ca practici sport de performanta, da? un sportiv de performanta ar trebui sa aiba habar despre alimentatie, nu? nu incerca sa te dai ranit ca nu tine laughing
p.s.nu sunt critic, pe mine umorul ma tine in viata, de parca mama si tata m-au procreat in glumalaughing

| Axys a răspuns:

Depinde de organismul tau daca te ingrasi sau nu happy

| Jokerashul explică (pentru SpitalulDeGlumeti):

Ma dau ranit, auzi...Eu fac sport de perfomanta, adica trag tare la antrenamente si particip la competitii, chiar nu stiu despre alimente mare lucru, stiam ca laptele ii cel mai sanatos dar am auzit ca acum nu ii chiar asa, de aceea am intrebat...

P.S. si pe mine dar cel negru mai mult

| Meaningful a răspuns:

Organismul tau are nevoie si de apa. Mai mult decat are nevoie de lapte. Apa asigura schimbul de substante in organism. E nevoie de 1l de apa la 25 kg corp.
In privinta laptelui, e adevarat ca organismul uman nu e facut pentru asa ceva, decat pana la incheierea perioadei de lactatie. Unii chiar sufera de aceasta intoleranta in mod dureros, daca depasesc o anumita cantitate de lapte.
O alternativa ar fi proteina vegetala, respectiv lapte de soia.
In ce priveste ingrasarea, aceasta poate fi de doua tipuri:

1. Modul clasic prin care mananci prea mult, necontrolat si astfel cresti in greutate si cu greutatea vine si grasimea.

2. Desi consumi cate calorii ar trebui, mananci prea putine proteine. Atunci organismul ia proteina de care are nevoie din muschi si pune in loc grasime.

E o diferenta intre a te ingrasa si a pune masa musculara.

Simpla crestere in greutate poate fi un motiv de bucurie daca mananci o cantitate suficienta de proteine.

O mare greseala fac cei care fac sport in ideea ca asa slabesc si nu inteleg ca odata cu sportul trebuie sa creasca si cantitatea de proteine. Altfel ei doar consuma muschi si pun grasime in loc. Unii consuma de exemplu 50 de grame de proteina desi ar trebui sa consume 90. Apoi se decid ca vor sa faca sport ca sa slabeasca. Si consuma tot 50 de grame de proteina. Desi necesarul lor acum e de 120. Ei mananca mai mult, dar mancand altceva decat alimente proteice, mai mult rau isi fac.

| Jokerashul explică (pentru Meaningful):

Multumesc din suflet!