| Curious2 a întrebat:

Buna tuturor, este adevarat ca, in perioada comunista, in Romania era studiata limba rusa?

5 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Rusa si franceza

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și limba rusă.

| Celcestietot a răspuns:

Da, este foarte adevarat.

| Dismally a răspuns:

A fost la inceputurile perioadei comuniste, pe urma relatiile cu URSS s-au racit si nu prea mai era predata limba rusa, mai mult franceza.

| Curious2 explică (pentru Dismally):

Aha! Asa e.
Invatatorul meu, care a decedat, mi-a spus ca nu ma poate ajuta la limba engleza, pentru ca el a studiat limba rusa "pe vremea mea, era doamna limba rusa ".
Cum au "raspandit" americanii limba engleza in intreaga lume, incat ea-limba - a devenit limba de circulatie internationala?