| coprodan a întrebat:

Este bine sa fi o persoana retrasa? mai ales la Liceu.
Eu de exemplu,nu vorbesc mult... analizez fiecare situatie, si cand e cazu actionez prin fapte sau vorbe.
Nu prea este bine, lumea crede ca sunt prost...insa nu vreau sa vorbesc mult si prost,vorbesc doar cand trebuie, fac bine sau nu?
Nici cu fetele nu stau prea bine, ba chiar nu am avut nici o prietena, nici o relatie pana acum,insa eu nu vreau sa sufar din cauza /unor /anumitor fete care se cred frumuseti.
Urasc persoanele care vorbesc prea mult,si de obicei prost,aceste persoane sunt foarte stresante si incep sa te deranjeze la un moment dat,cel putin pe mine.
Spune 'ti sincer parerea voastra, am 15 ani., dau funda daca este cazul...analizez bine raspunsul vostru si daca mi se pare corect primiti funda, multumesc/.

Răspuns Câştigător
| Rumi a răspuns:

Bai, eu zic ca e ok ce faci. Lasa-i tu pe altii care zic ca esti prost. Daca tu stii ca nu esti prost, ai note bune si te descurci de unul singur e bine. Nici mie nu-mi plac persoanele care vorbesc mult si prost. Si cu relatiile, stai linistit, mai ai timp sa-ti faci o iubita. Bucura-te de libertate, ca dupa aia devi major si nu o sa mai fie lapte si miere. Sper ca te-am ajutat.

5 răspunsuri:
| positivity a răspuns:

Este bine, așa cum vrei tu să fii!
Retras, idiot, sensibil, gură spartă, ce mai contează când ai o viață minunată?
Părerea mea este că tu eşti tu. Nu trebuie să te schimbi doar pentru a le face pe plac oamenilor.
Şi în plus, câteodată este bine să fii retras. Însă, uneori acesta este cel mai rău defect pe care-l poți avea.
De exemplu, eu sunt cea mai retrasă persoană, fără prieteni, fără a comunica prea mult cu ceilalți. Din motivul că nu prea vorbesc cu ceilalți, mă bâlbâi mai mereu când trebuie să răspund la ore, să vorbesc în numele celorlalți, etc.
Însă ştii, e bine să fii diferit.
Nu trebuie să fii o persoană care vorbește numai tâmpenii, o persoană care nu o interesează ce prostii scoate pe gură. Trebuie să fii ceea ce vrei tu.
Trebuie să fii TU.

| AlleSss a răspuns:

Heii!
Pai. Depinde. Este destul de bine.
Bafta!

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Decat sa vorbesti fara sa spui nimic, mai bine asculta ce spun altii.Nu poti fi socotit prost daca fiecare fraza spusa de tine inseamna ceva.Nu sta prea retras, incearca sa-ti faci simtita prezenta, intr-un mod cat mai util, adica sa ajuti la nevoie si sa fi cat mai tolerant fata de cei din jurul tau.Nu e rau sa iesi cu o fata, dar, avand in vedere felul tau de a fi, nu trebuie sa pornesti o relatie cu incredintarea ca aceasta v-a dura vesnic.Intotdeauna exista si ceva mai bun decat majoritatea.Sa ai o viata frumoasa, pa.

| Indestructible a răspuns:

Ești liber să vorbești când vrei și ce vrei. Dacă nu vorbești și tu ca o țață cu gura spartă și nu ai avut nicio relație cu o fată, asta nu înseamnă că ești prost. Știi bine asta, nu?
Nu lăsa comentariile altor oameni să te supere, mai ales dacă spun ceva irelevant și stupid.

| razvi177 a răspuns:

Uite eu tocmai ce am terminat liceu si iti dau in sfat nu fii foarte retras ca nici asa nu ii bine daca esti um pic mai activ persoanele din jurul tau incearca sa se integreze in anturajul taubatting eyelashes pentru ca gandesti inainte sa vorbesti si asta ii un lucru foarte bunwinking