| afrodita17 a întrebat:

Este corect asa scris cuvantul "ficsi"? Sau cum ar trebui sa se scrie corect? Ma refer la propozitia "ochii erau mici, ficsi".

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe cat de ciudat ar parea, raspunsul corect este ficsi. :)
http://dexonline.ro/search.php?lexemId=21194

18 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Ficsi, e corect.

| psiholoaga a răspuns:

E corect, da.

cami
| cami a răspuns:

Da, afrodita ai scris corect tongue
imagineaza-ti si pentru cuv "ortodox"...la fel ca "fix", pluralul este in "csi"... ortodocsi, deci
rasp corect "ficsi " happy

cami
| cami a răspuns:

Da @tobias18c tin sa te informez ca mai sunt persoane, care cred ca "ortodoxi" este forma corecta. din fericire tu nu faci parte din ei.batting eyelashes...bla-bla-bla

| Zâmbărici a răspuns:

E cu x iti spun eu sigur asta ar trebui sa stii kiss

| want2bMajestic a răspuns:

Normal gramatical este ficsi... poti zice ortodoxi?rolling on the floor

eileen
| eileen a răspuns:

Foarte ciudat arata... dar este corect.

| Krina a răspuns:

"ficsi" se scrie corect

| anonim a răspuns:

Fix la singular si ficsi la plural iar la feminin plural fixe

| jani a răspuns:

Corect este...sicsi....dar des intalnim...si cu"x".....numai ca "x" este la singular....la plural nu poti folosi"x" pentru ca nu suna corect si nici nu e corect....deci "ficsi" e foarte corect

| DiMoDi a răspuns:

Fix/fixă, la plural ficsi/fixe
Şi dacă tot veni vorba, de ortodox /ortodocşi /fac parte din ortodoxie... deci... Pax vobiscum! happy

| Marinusik a răspuns:

Eu cred ca se scrie "fix"

| dance4life a răspuns:

Corect corectbatting eyelashes

| nicp a răspuns:

Eu zic ca e cu x.

| nicp a răspuns:

Bravo gabytzza.

| gherghe_9739 a răspuns:

Singularul este fix pluralul este ficsi.

| flaviak a răspuns:

Ficsi e corect k sg fix si pl ficsi nu fixi happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E cu x ma ce va contrazceti atat