| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare.Cum se spune corect? Ma refer la cuvantul "trebuie". In propozitia "Eu trebuie sa merg la magazin" am inteles clar cum sta treaba. Dar in propozitia: "O sa trebuie sa te multumesti numai cu mine', "trebuie" asta ar trebui sa fie "trebuiasca". Cum sta treaba, ca nu inteleg? Stiu ca "trebuiasca" nu e acceptat in limba romana, dar nici propozitia nu are valoare gramaticala si lingvistica corecta. Voi ce spuneti?

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Verbul "a trebui" se conjuga la toate modurile si timpurile NUMAI la persoana a III-a singular. Trebuie sa formulezi in asa fel incat, indiferent de timp sau mod, sa fie la aceasta persoana.
Este mult mai simplu ca, dupa "trebuie" sa pui o subiectiva al carei predicat sa fie la modul conjunctiv.
Ex.:Trebuie ca (eu) SA merg la magazin.
Va trebui SA te multumesti cu mine.Etc.

6 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Pentru timpul viitor forma corecta, literara este "va trebui". Popular se foloseste si viitorul"o sa trebuiasca".

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Verbul "a trebui" este inflexibil, nu-si schimba forma prin conjugare, si atunci corect este o sa trebuie

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Corect este "va trebui " sau "trebuie''.

| zuly a răspuns:

Corect este "va trebui". Parerea mea. Cel putin pe mine "o sa trebuie" asta ma zgaraie rau pe timpan.

| Lary a răspuns:

Poti sa inlocuiesti cu''va trebui sa te multumesti numai cu mine''sau ''trebuie sa te multumesti numai cu mine''

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"O sa trebuiasca", adica varianta folosita acolo este incorecta, deoarece "o sa" reprezinta echivalentul auxiliarul verbului "a vrea", forma populara! Orice viitor construit astfel, este forma populara si, implicit neliterara si neacceptata.
Formularea corecta este: "va trebui", adica cea construita cu acest auxiliar "a vrea/a voi".
Monica