| Butnariu_Georgiana_1996 a întrebat:

Este normal sa imi ajut prietenul financiar dar sa nu mai vad nimic inapoi? El nu munceste, dar face multe datorii si nu pot sa il refuz cand imi cere. Ce sa fac?

7 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Ne este de loc normal. Este un profitor si un lenes. Cat timp va capata bani de la tine o sa stea cu tine. Apoi...nu se stie!
Tu trebuie sa spui STOP jecmanirii!

| anad a răspuns:

Tu nu il ajuti, ci alimentezi si incurajezi un "parazit" care profita de tine. Cu un astfel de om te vezi tu traind o viata si intemeind o familie? Fa-ti curaj si refuza-l si vei vedea daca chiar iti e prieten!

| darrio2007 a răspuns:

Este normal sa il ajuti o data de doua ori dar daca el s-a invatat ca ii dai tu mereu, cred ca va trebui sa nu-i mai dai.Stie ca este ajutat si nu tine cont de datorii.L-ai cam obisnuit asa.Si nu este bine deloc.

| Doub a răspuns:

Ete floşc. Spune-i să pună mâna să muncească. Dacă chiar nu poţi să-l refuzi, ceea ce mi se pare o mare porcărie, propune-i să fie sclavul tău.

| gemeni6226 a răspuns:

Dar asa ceva! Sigur ca nu e normal.Eu nu as sta cu cineva care ma baga in datorii nici o zi.

| BeardedSamurai a răspuns:

Salut, trebuie sa-l refuzi la un moment dat daca el nu te ajuta cu nimic, el poate face datorii asa aiurea ca are chef si sa zica ca oricum il ajuti tu si nu este bine.
Incearca sa te gandesti la ce e bine sa faci in primul rand pentru tine apoi pentru celalat in asa fel sa va fie amandurora bine, daca el nu e serios si nu vrea binele amandurora atunci trebuie sa il refuzi, nu e nevoie de egoisti.
Sa ai o zi placuta!

| Timeea_Sheyla_1993 a răspuns:

Buna! Nu, nu e normal.Incearca sa-l influentezi, sa isi caute un loc de munca.Ca tu te-ai saturat sa-l tii pe el in puf