| lavinia052 a întrebat:

Este normal sa te iti simti oarecum mintea,,goala" aproape toata ziua si putin confuz? Credeti ca este normal deoarece sunt adolescenta si acum incep sa ma observ mai mult si sa cresc,insa aceste chestii le aveam si cand eram mai mica,dar nu asa grav, acum aproape toata ziua nu mai am nicio reactie,emotie si uneori parca ceva ma opreste din a mai simti ceva. Si mai mereu mintea mea parca nu este prezenta,pare ca e in alta parte si ca m as gandi la altceva,insa nu ma gandesc la nimic,pare ca am o minte,,goala". Nu stiu sigur daca am si anxietate si frica fata de oameni sau doar ma stresez eu des si mai mult am teama ca nu imi pot controla si stapani emotile,de multe ori ma blochez, ca si cum as intra intr-un soc sau simt amenintare cand vad oameni, de exemplu vad un om,mintea mea parca simte amenintare,insa fara nicio emotie si ma simt ca un robot,stiu ca pare ciudat, dar incerc sa exprim cat mai bine prin ce trec, este mai complicat de explicat deoarece am tot ce am spus dar nu mereu. Ce credeti ca am si ce sfaturi imi dati?

4 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Este perfect normal sa ai astfel de stari in adolescenta din cauza schimbarilor hormonale.Tot ce pot spune e cauta sa ai grija de tine din punct de vedere fizic, intelectual si sufleteste.

Daca simti ca pierzi controlul poti apela la psihologul scolii/liceului.Nu e nevoie sa platesti nimic si te va ajuta sa te intelegi mai bine.

| Geass1 a răspuns:

Sună a depersonalizare pentru mine. Poate ar fi util să vorbești cu psihologul școlii/ liceului, fiind și gratis. Ah și dacă te ajută te poți uita la harta emoțiilor pentru a identifica ce simți, poate simți o emoție și nu știi care.
https://www.suntparinte.ro/activitate-in-familie/roata-emotiilor
Pe spotify e un playlist care e foarte ok, numit DBT weekly, poate te ajută.

| lavinia052 explică (pentru Geass1):

Multumesc mult,o sa fac ce ai spus,si sa stii ca s-ar putea sa ai dreptate,am luat su depersonalizare in calcul deoarece prezint cateva simptome si chiar pana in prezent pana sa incerc sa mai diminuez ceea ce am,ma uitam in jur la oameni,oarecum simteam ca nu e corpul meu si simteam asa o stare de ameteala ca si cum as pluti,nu stiu cum sa descriu,insa foarte ciudat,parca eram blocata si asta mi se intampla mereu cand ieseam afara dar si in casa mi se intampla si la un moment dat n am speriat si chiar am crezut ca o iau razna, inca nu sunt bine dar macar putin m-am mai linistit de atunci. Insa cred ca trebuie sa merg la psiholog, simt ca de cand am trecut si am avut aceste chestii parca mintea mea nu mai e asa limpede, oarecum as mai avea de cand am avut( ny gasesc acum termenul potivit) si chiar imi era frica si acum ma gandesc sa nu cumva sa am ceva la creier si sa fac control si la cap, sau nu stiu sa nu fie OCD, ADHD pentru ca am multe chestii si oarecum pe toate le am in mine si ma extenueaza enorm.

| Geass1 a răspuns (pentru lavinia052):

Ca să ai OCD ai nevoie de compulsii și obsesii? Ai așa ceva?
Cât despre ADHD e greu de diagnosticat la fete deoarece e diferit decât la tipi. Însă, deși ambele au dificultățile lor, nu e o tragedie dacă ai niciuna.
Oricum, mă bucur că ai decis să mergi la psiholog. Cred că ești pe drumul cel bun și-ți doresc doar binele ^^