| bianca898 a întrebat:

Viata mea e cam naspa. Parca nu am niciodata timp liber, sunt foarte dezorientata, noptile nu pot dormi ca ma gandesc mereu si daca dorm tot ma simt ca si cum n as fi dormit, de mancat uneori nu mananc deoarece mi se ia de aceeasi mancare si nu prea am asa pofta, prieteni, viata sociala nu am, stau prost cu comunicarea,poate cu atasarea fata de oaneni sau cu emotiile, uneoti parca n am nicio stare, reactie,emotie si pur si simplu ma simt asa prinsa si mi s-a luat de tot. Vad altii care sunt relaxati, au prieteni, ies pe afara, se mai duc prin oras, mai fac calatorii cu trenul, iar eu de cand m-am nascut simt ca n am facut nimic, decat, uneori mai tocesc pentru note la scoala si in rest parca n am realizat nimic, nu prea sunt multumita de nimic. Simt ca traiesc degeaba si ma simt foarte inutila.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Invata sa-ti agtesti singura, sa-ti faci ce-ti place si sa mananci sanatos, ca refuzul de a manca poate duce la boli metabolice grave si poti ajunge in spital.
Lipsa somnului de noapte se datoraeza si lipsei hranei sanatose, avando viata total dezordonata, in plus, lipsa somnului de noapted eclanseaza boli psihice grave, fiindca nu semai produc 2 hormoni vitali creierului: serotonina si melatonina.

| dullcat a răspuns:

Eu sunt de parere ca realizarile tale sunt umbrite de filtrul asta negricios, dens, cauzat de depresie si alte cele.Ele exista, doar ca nu le vezi tu.La inceputul lunii decembrie ai zis ca vrei sa te apuci de fotbal.Ce s-a intamplat cu ideea? Alti oameni pe care ii vezi ca isi traiesc viata facand toate cele enumerate mai sus ies din casa, in primul rand, ceea ce tu nu faci, daca imi aduc bine aminte din alta postare.E un pas enorm pe care doar tu esti datoare sa-l faci pentru tine, altii nu te pot ajuta aici.Pentru insomnie mergi la medic. Daca ti se ia de acelasi fel de mancare iti poti gati tu ceva ce iti place.Vei manca mai cu pofta stiind ca ai pus tu mana sa faci, crede-ma.Iar cand esti coplesita este necesar sa le iei pe toate pe rand, sa iti notezi pe un carnetel ce ai de facut, ce poate astepta pe maine sau chiar mai tarziu etc. si sa prioritizezi in functie de starea in care te afli.