| adelutza29 a întrebat:

Este o problema daca beau cam 1-2 pahare de apa pe zi?
Ma poate afecta acest lucru cumva? Pentru ca tot vad diferite reclame de genul "Pentru o viata sanatoasa consumati cel putin 2 l de apa zilnic".

Funda.tongue

Răspuns Câştigător
| Diana_9123 a răspuns:

Buna. N-or zice de nebuni asta pe toate posturile, nu? Logic ca te afecteaza. E mult prea putin 2 pahare pe zi. Ai mare grija cu deshidratarea. O sa te sperii de ce-o sa citesti, dar poate asa constientizezi.

1. Apa din organism se "vede" in oglinda!

Deshidratarea are cel mai negativ efect asupra pielii intregului corp. de la degetele de la picioare si pana in scalpul capului, lipsa apei conducand la efecte de imbatranire prematura a pielii! Pielea este aproximativ echivalenta cu apa in proportie de 70%, si chiar ea este cel mai bun remediu anti-aging in lupta cu timpul batranicios.

Iti poti mentine o piele stralucitoare doar band apa, fara a fi nevoita sa cheltui foarte multi bani pe creme si lotiuni "fermecate" pentru a ajuta la stoparea procesului de imbatranire a pielii. O piele lipsita de seva esentiala de care are nevoie:

- este uscata, crapata, terna, batranicioasa, aspra, cu un aspect inestetic

2. O fata deshidratata - un cosmar

Deshidratarea tenului urateste pana la cele mai mici detalii. Un ten uscat arata un chip nesanatos si o oglinda nu tocmai "curata" a intregului corp. Tenul uscat este aspru, se cojeste (niciun machiaj nu se aseaza pe el), ce sa mai, arata ca o floare vestejita. Cred ca e cea mai buna descriere posibila. Pentru a scapa de o asemenea "boala" iti trebuie mai multe produse care sa "stinga" uscatimea pielii, si nu numai o crema pe care sa o aplici o singura data, aplica si apa termala si bea foarte multa apa pentru a reechilibra nivelul apei din organism.

3. Par natural sau peruca?!

Parul este si el afectat de lipsa apei din organism, acest lucru "simtindu-se" pana in varful firului de par si avand simptome demne de o peruca neglijata luni de zile prin debaraua casei. Dur, dar asa este!

In primul rand, un par fara apa la radacini este in mod clar uscat, lipsit de stralucire, incurcat, tern, neascultator la coafat, cu varfuri despicate... poate arata un par mai rau?! desi folosim de multe ori produse care sa il ajute sa isi revina, incercand de fapt sa "pacalim" deshidratarea, cel mai bine e sa revii la o actiune vitala: aceea de a bea apa, si de a oamplifica act poti de mult pe timpul unei zile.

4. Deshidratare – sau de la supraponderalitate la obezitate

Un corp deshidratat inseamna o franare a motoarelor organismului, deci si un metabolism mai lent si o digestie mai lenesa, deci kilograme in plus. Apa are in acest fel un rol de combustibil pentru arderea caloriilor si a grasimilor.

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Consumul de lichide ajută la hidratare, diureză, funcționalitatea rinichilor, etc.
Pa, pa.

| Adry05 a răspuns:

Nu-i nimic grav, insa organismul tau necesita 2L de apa pentru a fi sanatos, insa acesti 2 L se pot forma si pe baza frcutelor, supelor, ciorbelor, laptelui, sucurilor naturale [cele facute de tine nu cumparate]. Recunosc ca nici eu nu beau 2L de apa pe zi, au fost unele zile, care am baut un pahar/2 seara in rest toata ziua niciun strop. Stiu ca nu e bine dar asta e, daca n-am simtit nevoie n-am baut dar e bine sa bei cat mai multa. Succes si multa sanatate!:*

| haiZI a răspuns:

Daca bei apa doar atunci cand ti-e sete inseamna ca esti deja desitratat.Indicat e un pahar pe ora in timpul zilei.Mai ales ca corpul consuma multe lichide pentru digestia hranei.pa

| pinkystyleツ a răspuns:

Da...este cam o problemika...nu trebuie sa bei apa intotdeauna ca iti este sete bea-o macar fortat pentru sanatatea ta! Daca bei macar 5 pahare pe zi e destul incearca sa te fortezi putin si te vei obisnui crede-ma am trecut pin asta si acum nu mai am problema asta. sper ca mi-ai ascultat sfatul :**. Fundita?:*

| andreeeeea a răspuns:

Si eu cam la fel faceamhappy
1-2 pahare pe zi
si sincer nu aveam nicio treaba cu nimic
doar ca am pus cateva kile bune pe mine.si atunci am inceput sa beau fortat multa apa(apa slabesteee multt si garantat)
in principiu daca corpul tau e obisnuit cu doar 2 pahare nu e problema, totusi macar vara baga mai multa apica in tine:*

sper ca te-am ajutathappy

| liviuxas a răspuns:

Da.tresa te hidratezi mai des