| java12345678901211144133ytrytu78909876545 a întrebat:

Am o problema, de 3 saptamani beau aproape zilnic energizant. De azi m-am oprit, ma va afecta in viitor? Si ce poate aparea din cauza lor?

Răspuns Câştigător
| QElenaBoghiu a răspuns:

Care sunt beneficiile energizantelor?

Principalul beneficiu al băuturilor energizante este, după cum le spune şi numele, faptul că oferă un plus de energie organismului. (Totuşi, trebuie menţionat că acest efect nu este de lungă durată, iar consumul repetat pe perioade scurte de timp, în speranţa menţinerii sale, nu este recomandat.) Un studiu efectuat în 2012 de opt oameni de ştiinţă spanioli pe un grup de 19 subiecţi a arătat că, după ce au consumat un energizant, aceştia şi-au îmbunătăţit capacitatea de a sprinta în mod repetat, dar şi rezistenţa la efort.

De asemenea, energizantele sporesc puterea de concentrare şi îmbunătăţesc memoria secundară, după cum a demonstrat un studiu efectuat la Universitatea Northumbria din Marea Britanie. Cercetătorii au ales un grup de 20 de persoane, dintre care jumătate au primit un energizant, iar cealaltă jumătate o băutură de tip placebo. Faţă de aceştia din urmă, primii zece au înregistrat performanţe mai bune la nivelul memoriei secundare şi al capacităţii de concentrare pe termen scurt.

Pe lânga asta, ele au capacitatea de a intensifica metabolismul şi de a reduce, cel puţin pe termen scurt, starea de somnolenţă.

Taurina și cofeina pot crea dependență, de aceea trebuie evitate cantitățile mari și regulate. Pe perioade lungi de timp pot avea efecte ireversibile asupra sistemului nervos, ducând la boli cronice și degenerescență a neuronilor.

| java12345678901211144133ytrytu78909876545 explică (pentru QElenaBoghiu):

Eu am consumat pe o perioada lunga?

| QElenaBoghiu a răspuns (pentru java12345678901211144133ytrytu78909876545):

Eu încă consum de ani buni.