| seriosule a întrebat:

Este tarziu ca la 13 ani sa te apuci de gimnastica?

Răspuns Câştigător
| AnonimaOk a răspuns:

Nu te opreste nimeni sa te intinzi oleaca pe acolo ca sa te simti tu bine, insa performanta sau reusite exceptionale nu poti avea. Corpul trebuie sa prinda acea elasticitate si sa se obisnuiasca, de aceea trebuie sa fii tanar(a) cand te apuci de asa ceva. Altfel nu poti excela in domeniu. In general intre 6-8 ani cred ca e ideal sa incepi pentru a te asigura ca vei reusi. Sper ca am ajutat!

4 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Este cam tarziu

| MasterOfDisaster a răspuns:

Daca vrei sa faci performante, da, este cam tarziu. Oasele sunt deja mai maturizate, nu mai poti capata flexibilitate si usurinta in a face toate miscarile.
Dar daca vrei sa faci de placere, ca un hobby nu este prea tarziu, zic eu, si te vei putea descurca totusi. Oricum, e un hobby sanatos si impresionant.

O seara frumoasa!

| florentina_9904 a răspuns:

Da pentru. ca la gimnastica trebuie sa te duci maxim pana la 10 ani sa incepi

| ShakyBettySweet a răspuns:

Da,este cam târziu.Adică te poţi apuca de gimnastică,dar pentru tine, pentru a învăţa noi mişcări şi pentru a te menţine.Dar ca să ajungi undeva, cunoscută, nu ai nici o şansă. Aceste abilităţi se dezvoltă de mică, în mod normal e bine să te apuci pe la 4-5 ani dacă asta ţi'ar fi făcut plăcere şi ai fi vrut să ajungi olimpică. Părerea mea e că, pentru tine este mai bine să te înscrii la cursuri de dans fiindcă te ajută la sănătate, fizic şi psihic şi e şi foarte plăcut dacă nimereşti un profesor bun.Aş merita o funditză? happywinking