| veronica33311 a întrebat:

Eu am 14 ani si cu prietena mea cea mai buna am inceput sa scriem o carte, si aproape terminam. Puteti sa imi spuneti cui ar trebui sa dam mai intii sa citeasca cartea, familiei sau prietenilor? Si inca o intrebare, daca familiei si prietenilor le place ce ziceti sa ii dam unei persoane important care ar putea sa o publice? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| TheDaughter a răspuns:

Am scris o carte, de fapt trei romane dintre care 2 fantasy si unul Sf.Nu-mi dau numele ca le gasiti pe net si nu vreau sa comenteze nimeni ori sa creada ca ma dau mare cu asta.Prima data prietenii ADEVARATI pentru ca sunt de varsta ta (presupun) si dupa "oaaau ce tare" sau " da e faina" iti dai seama ce cred... apoi parintii. Poate au o vedere diferita asupra cartii voastre.Ideea e sa nu-i bagi in seamalaughing)). Vorbeste cu cineva din domeniu, un prof sau profa de romana de ex, ceva corecturi sigur va avea nevoie.

Sfaturi?
1Adolescentilor ca noi nu le prea plac cartile al naibii de siropoase.
2Ceva aventura, drama, putina dragoste si un strop de amuzament fac cartea perfecta.
3Nu va pripiti in decizii. Cititi o pagina de zece ori daca e nevoie, ganditi-va la idei si la cum ar arata asta in realitate. E posibil? Nu suna ciudat? Dca ai vedea ce ai scris in fata ochilor nu ti s-ar parea ciudat? Corectati tot ce nu va convine.

Cam atat. Nu va lasati influentate de cei din jur prea tare. Aveti grija. Daca se ajunge la publicarea cartii va va costa mult. FFF mare grija unde si cui dati manuscrisul sa nu nimeriti la niste fraieri care se cred profesionisti. Succes.

5 răspunsuri:
| ღChloeeღ a răspuns:

Recomandat ar fi sa va creati un blog si sa postati aceasta carte pentru a vedea daca este apreciata de lume. Poate asa atrageti pe cineva interesat de publicarea cartii. Dar pentru inceput merita sa o dati celor apropiati pentru a o citi si a afla o parere.

| Bratzz a răspuns:

Mai intai prietenilor sa-si dea cu parerea, apoi familiei, dupa asta poate familiile voastre poate v-ar putea sprijini sa o publicati. Bafta!

| TorenT a răspuns:

In primul rand, zic eu, sa o dai la profesorul/ profesoara de romana. O sa te ajute foarte mult. Dupa ce o sa terminati cu tot, editatul, ras-editatul...sunati la edituri, stabiliti un contract, si consultati-va cu parintii in permanenta. Eu asa am facut.

| veronica33311 explică (pentru TorenT):

U ai publicat o carte? waw

| anette97 a răspuns:

Eu zic ca familia este pe primul loc...dar asta oricum este alegerea voastra