| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca e important sa scri o carte? Mie, ca si multi altora, imi place foarte mult sa scriu. Am participat la multe concursuri de creatie, unde, de altfel, am obtinut si premii. Recent scriu si un roman. Cat am scris l-am dat si prietenilor sa il citeasca si le-a placut. Dar acum ma gandesc cum l-as putea promova odata ce il voi termina. Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| irbis a răspuns:

Pui intrebarea gresita. Nu importanta conteaza, ci daca vrei tu sa o scrii.
Incearca la diverse edituri sa vezi daca ar accepta sa-l publice. (s-ar putea la inceput sa refuze, dar nu renunta! Incearca la alte edituri, imbunatateste romanul, scrie altul, dar nu renunta)

P.S. Si eu incerc sa scriu un roman, dar nu ma opresc la doar unul. Pentru moment, titlul la primul este "Cartea" (The Book). Poate intr-o zi vom fi amandoi autori si ne vom citi romanele reciproc.

| TheAce a răspuns (pentru irbis):

Oricand ai nevoie de o parere avizata, un sfat, lectii, pareri etc, ma gasestihappy.

4 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Salut. Iti scrie un scriitor. Felicitari pentru pasiunea ta. Cred cae important sa lasi ceva in urma, la final, in functie si de talent si pricepere. In cazul tau se intampla sa fie o carte (sau sper eu, mai multe). Asta e important. Citand din mine, '' in viata e important sa nu mori odata cu tine''. Inainte de a promova un volum, el trebuie desigur publicat. Tu va trebui sa trimiti manuscrisul in forma finala (ultimul draft) mai multor editori, sau mai bine spus cat mai multor edituri dupa care va trebui sa..astepti rspunsul lor. Uneori se intampla sa dureze mai mult, alteori esti contactat repede, tine si de calitatea manuscrisului tau si desigur de concordanta cu genul editurii. Dupa publicare desigur ca exista mai multe variante de promovare, campanii PR, campanii online, tur de carte etc. Daca ai nevoie de idei, sugestii etc, ma gasesti oricand. Mult succes

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Cu scrisul cartiilor o sa mori de foame, sunt putine persoane, in zilele noastre dornice sa citeasca o carte, mai bine axeaza-te pe altceva.

| anonim_4396 explică (pentru VerginicăVacăGrasă):

Daca asta e talentul lui... si pana laurma doar pictura, muzica( in afara de manele) si literatura sunt talente in rest restul sunt doar munca si. cam atat