| qieiqpalz a întrebat:

Eu ..de 1 an nu mai am prieteni. Toti m-au lasat pentru ca sunt gras(nu obez gras doar)eu de 1 an nu am iesit afara cu nimeni. :/ Aveam un prieten ff bun la scoala, era singurul cu care vorbeam si pe care il credeam adevarat, dar aparent nici el nu e. Ce sa ma fac? Deja ma simt prost si mi-e rusine sa mai vb sa nu zic ceva gresit, sa raman iar singur. Eu am slabit si mai am, de cand sa slabesc pana in vara cand stiu 100% ca voi fi slab pentru ca sunt f documentat in domeniu atunci "prietenii" mei se vor intoarce, eu ce sa fac? V-am zis mai sus cat de mult m-am schimbat nu mai am incredere in nimeni daca vreau sa vb cu familia ii zic mamei stie tot neamul :/ la psiholog nu vreau sa ma duc pentru ca le va zice parintilor ce am eu in cap. Am fost de 2 ori si tot le-a zis, ce ziceti ca mai pot face!?

Răspuns Câştigător
| Biuq a răspuns:

Consider ca tu te cunosti cel mai bine si tu trebuie sa iti alegi persoane cu care vrei sa stai, alaturi de care te simti tu. Si eu am "pierdut" persoane apropiate insa am reusit sa cunosc persoane noi si sa creez legaturi cu persoane care mi se pareau foarte diferite. Si inca un sfat! Nu te izola, ci incearca sa faci activitati care te pot ajuta. Poate ai talent la desen sau cantat sau orice alt hobby. Gasesteti noi activitati de facut, chiar si singur, astfel te poti cunoaste pe tine mai bine si poti descoperi ce iti doresti!

Răspuns Apreciat de Editori
| Biuq a răspuns:

Buna! Sfatul meu este sa nu te izolezi de celelalte persoane deoarece iti faci singur rau. Nu ai de ce sa fii complexat de faptul ca nu arati asa cum ti-ai dori deoarece fiecare persoana trece prin asta! Daca consideri ca acele persoane nu au fost alaturi de tine poti incerca sa iti faci noi prieteni cu interese comune. Inscrie-te la cursuri, la activitati, tabere si vei descoperi oameni deschisi care pot fi de incredere. In legatura cu parintii consider ca ar trebuie sa fii deschis cu ei, poate iti vor da sfaturi potrivite! Poti apela la alt psiholog daca iti doresti, in mod normal acestia trebuie sa poarte o discutie privata, fara ca alte persoane sa afle.
Fii tu insuti, gandeste pozitiv si vei vedea ca multe lucruri se vor schimba! Imi poti lasa un mesaj daca ai nevoie de ajutor!
Mult succes!

| qieiqpalz explică (pentru Biuq):

Deci zici sa nu ma mai supar asa repede si sa continui sa mai cu persoane chiar daca nu ii suport? eu cunosc un psiholog o sa il contactez sa ii cer o parere. sper sa pot da de ea man e foarte urat sa nu iesi cu prietenii pe afara am trait atatia ani cu ei si m-am obisnuit sa ies zilnic sa vorbesc sa fiu o persoana care vrea sa cunoasca pers noi ..acum e greu..nu sufar des dupa asta pentru ca ascult muzica si asta ma ajuta enorm dar am multe pe suflet si sper sa gasesc persoana potrivita sa ma pot descarca si sa stiu ca nu va zice nimanui sa o consider o persoana ff importanta :/

| Biuq a răspuns:

Consider ca tu te cunosti cel mai bine si tu trebuie sa iti alegi persoane cu care vrei sa stai, alaturi de care te simti tu. Si eu am "pierdut" persoane apropiate insa am reusit sa cunosc persoane noi si sa creez legaturi cu persoane care mi se pareau foarte diferite. Si inca un sfat! Nu te izola, ci incearca sa faci activitati care te pot ajuta. Poate ai talent la desen sau cantat sau orice alt hobby. Gasesteti noi activitati de facut, chiar si singur, astfel te poti cunoaste pe tine mai bine si poti descoperi ce iti doresti!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Stiind ca toata lumea te ocoleste ca esti gras, de ce nu te ambitionezi sa slabesti?
De ce sa-ti ia un an de zile, nu poti sa te apuci serios de sport sa pierzi greutatea aia in 3 luni?

| qieiqpalz explică (pentru Violleta2022):

Ma apuc dupa iarna asta pentru ca cel mai probabil va fi zapada pana la craciun si sarbatori alimente mai scumpe.dar o sa slabesc sigur totusi e naspa ca doar daca arat cumva pot sa imi fac prieteni

| Violleta2022 a răspuns (pentru qieiqpalz):

Ideea este sa te apuci azi, nu dupa iarna, ca asta inseamna ca mai pui vreo 10 kg pe tine, de sarbatori.
Unde este ambitia ta?
Chiar nu-ti pasa cum arati?
Alimentele nu sunt scumpe, mai ales ca va trebuii sa manaci jumatate din cat manaci acum, deci, asta nu-i un motiv sa amani.

| qieiqpalz explică (pentru Violleta2022):

Ma..bine zici ce pana mea sa mai astept mersi!

| Donsavas a răspuns:

Consulta un psihiatru! Antidepresivele te slăbesc si taie anxietatea socială. Din fericire, poti preveni si depresia care apare odată cu pierderea încrederii în tine.

| qieiqpalz explică (pentru Donsavas):

Niciodata mai bine la psiholog nu vreau sa imi invat corpu cu pirule si chestii

| comyne a răspuns:

Fa-ti alti prieteni... daca cei vechi te-au lasat nu e nevoie sa slabesti pentru ei! Simte-te bine in corpul tau! Si eu sunt destul de grasuta dar nu ma inteleg cu unele persoane din alte cauze...acum ca vei slabi poate ca problema e comportamentul.Fa-ti un cont fake de Facebook/Instagram si incearca sa te imprietenesti cu persoane si vezi cat de sociabil esti si corecteaza greselile de comportament.Nu spun sa te schimbi, in niciun caz, daca nu te plac pentru cine esti nu te merita, dar poate ai scapari ce ii afecteaza pe ceilalti.

| qieiqpalz explică (pentru comyne):

Nu prea pot ..nime nu vrea sa iasa cu mine le zic daca vor sa iesim iei o iau cu nu pot azi maine, maine nu pot si tot asa

| comyne a răspuns (pentru qieiqpalz):

Ma refeream sa iti faci prieteni virtuali, cu care sa vb doar pe net si sa fie din alt oras, chiar alta tara daca stii limba respectiva

| Demetrov a răspuns (pentru comyne):

Nu-l invata sa lege relatii de prietenie virtuale, sunt inutile.