| Rechin a întrebat:

Eu nu suport sa ma vad in poze sau in oglinda. Eu cred ca sunt urat. dar cand mai merg in parc cu bicicleta unele fete ma mai saluta si unele chiar imi spun ca arat bine. Cum pot sa scap de acel "fix"? Nu am avut nicio problema cand eram mic ca sa zic ca am ramas cu o "cicatrice" psihologica.

4 răspunsuri:
| ElenaSA a răspuns:

Sa-ti gasesti calitati fizice si trasaturi pozitive de personalitate, sa fii prieten cu cei care te apreciaza.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| blackhawks a răspuns:

Trebuie sa te accepti asa cum esti si ar trebui sa ai o impresie pozitiva despre tine. "suntem ceea ce gandim" daca tu crezi ca esti urat. atunci vei fi urat. Daca crezi ca esti frumos. atunci vei fi frumos. Si hainele schimba pe om, poate ar trebui sa iti schimbi stilul de haine.

| lidix a răspuns:

Sunt curioasa cati ani ai. pentru ca uneori iti trebuie mai mult timp sa realizezi ca toata lumea are defecte, sa incetezi sa-ti doresti sa fii ca altcineva care poate arata mai bine sau care crezi ca are o viata mai frumoasa, si sa incepi sa iti constientizezi calitatile si sa ti le pui in valoare. of, de ce nu intelegeti cu totii ca increderea in sine e cea mai importanta?hee hee dar uneori ca sa-ti creasca increderea trebuie sa faci unele schimbari. de exemplu sa ai o freza care sa te puna in avantaj, sa iti placa cum iti sta. sa porti mereu haine comfortabile si cele mai bune pe care le ai. o sa te simti mult mai bine in pielea ta, si mai increzator. si daca esti baiat, repet, nu stiu ce varsta ai, dar ai putea sa faci sala. asta chiar o sa-ti creasca incredereahee hee dar, daca esti inca in crestere uita de sfatul asta big grin oricum, increderea in tine e cea mai importanta. daca tu nu crezi in tine, atunci cine ar trebui sa o faca? daca tu nu te crezi frumos, o sa fii mereu complexat, poate chiar o sa fii mai timid. si asta nu o sa te ajute cu absolut nimic. o sa te gandesti ca nu ai nicio sansa in fata fetei de care iti place, poate. deci, hei, fruntea sus, pune-ti un zambet si mai lucreaza putin la increderea aiahee hee