| Byb2001 a întrebat:

Exista ceva dupa ce murim?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Există = existența este o relație între ceva și altceva, percepută, concepută de softul din creierul nostru ca opus al inexistenței. Ca să exemplific, cowboiul, văcarul american, care își duce viața ( existența) printre vaci, mergând la grădina zoologică și văzând o girafă exclamă.
- Așa o vacă nu există, nu pot concepe așa ceva!
Ceva= da. întotdeauna există ceva, până la sfârșitul timpului.
După ce murim?
Da, copii noștri, în care ne reîncarnăm, transmițând carnea noastră, genele noastre mai departe, și spiritul nostru, dacă am lăsat ceva spiritual în urma noastră.
De exemplu, spiritul lui Einstein, care a lăsat în urma lui, spiritul său, în formula care arată că materia se poate trasnforma în energie, este viu în centrala atomică de la Cernavodă, care îți dă ție seara lumină și dă energie la toată țara. Așa că seara când aprinzi lumina la tine în cameră, te întâlnești cu spiritul lui.
Va exista ceva din tine după ce ai murit? Copii, dacă o să faci, sau o formulă care să încălzească sau să dea lumină seara la oameni, sau o carte să o citească seara oamenii, sau un cântec pe care să îl cânte. Dacă nu, rămân niște kile de carne putredă, care o să le mănânce viermii și bacteriile, hrănindu-și spiritul și nemurirea lor cu tine. Astfel, în orice fel, ceva rămâne, după ce murim.

8 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Nu se știe, nimeni nu poate afirma exact ce se întâmplă după moarte.

| Sofer a răspuns:

Eu rămân sa cred ca după ce murim ajungem în rai sau ne reincarnam în alte corpuri.

| Endoryus a răspuns:

Nu cred ca exista ceva.

| Reghqen a răspuns:

Nimeni nu știe cu exactitate, va rămâne un misteriu.

| Nume6 a răspuns:

Având în vedere că nu s-a întors nimeni ca să spună, noi putem doar să ne dăm cu presupusul. Pe net sunt fel și fel de aberaţii, conspiraţii și cam nimic mai mult.

| 4StarLight a răspuns:

Nici filosofii sau oamenii de știință nu au putut sa gaseasca o explicație. Dar exista teorii. Dacă te interesează subiectul, atunci cauta pe internet sau Youtube, sunt foarte multe documentare. Personal, imi place sa cred ca exista si ca nu ma duc in neant după ce voi muri. Mai sunt si pasionată de teoria cu reîncărcarea, chiar cred ca intr-un fel sufletele noastre sunt "reciclate" si puse apoi in alte corpuri. Poate suna nebunesc, dar e doar parerea mea. happy

| Gabriela19loredana77 a răspuns:

Comemorarea si amintirea ta